fot. twitter.com/izby_rolnicze

Izby Rolnicze popierają dalsze protesty ws. ustawy dot. ochrony zwierząt

Prezesi Izb Rolniczych popierają dalsze protesty dot. ustawy o ochronie zwierząt. Wzywają do zaprzestania prac nad nowelizacją – poinformowała we wtorek Krajowa Rada Izb Rolniczych. Chodzi m.in. o zakaz uboju rytualnego i likwidacją chowu norek.

„Prezesi zebrani na naradzie, która odbyła się w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych w Parzniewie w dniu 20 października 2020 r., popierają kontynuację protestów w sprawie zaprzestania prac nad ustawą o ochronie zwierząt, wspierając rolników, którzy chcą wziąć w nich udział” – czytamy na stronie internetowej KRIR.

Dodano, że „jednocześnie prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych żądają spotkania z premierem, by rozwiązać „napiętą sytuację na wsi w związku z procedowaną ustawą”. [czytaj więcej]

Według Krajowej Rady Izb Rolniczych – jak podkreślono – powołanej do reprezentowania polskich rolników przed Sejmem, Senatem i organami administracji rządowej, „ustawa ta spowodowała powstanie ogromnych napięć społecznych poprzez nieodpowiedzialne i fałszywe przedstawianie obrazu polskich rolników, jako osób zacofanych, pozbawionych empatii i humanitaryzmu. Co więcej, takie hasła negatywnie wpływają także na odbiór polskiego rolnictwa poza granicami kraju, przyczyniając się do utrwalania stereotypu niekonkurencyjnego i nienowoczesnego rolnictwa, które nie może skutecznie konkurować z rozwiniętymi gospodarkami Unii Europejskiej”.

Samorząd rolniczy podkreśla, że „polscy rolnicy nie oczekują od Sejmu i Senatu jałmużny w postaci odszkodowań przyznawanych na niejasnych zasadach za zaprzestanie swojej działalności, ale prawa do jej nieskrępowanego prowadzenia, w celu zapewnienia godnego bytu swoim rodzinom”.

„Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania szkodliwych dla polskich rolników działań i skierowania Państwa uwagi na sprawy walki z epidemią koronawirusa czy skutkami kryzysu gospodarczego” – napisano.

PAP

drukuj