fot. PAP/Paweł Supernak

Ustawa o ochronie zwierząt będzie miała charakter rządowy?

Niewykluczone, że projekt ustawy o ochronie zwierząt zmieni charakter z poselskiego na rządowy. Minister rolnictwa Grzegorz Puda wskazał w Polskim Radiu 24, że nowa ścieżka procedowania umożliwi szersze konsultacje. Polityk przyznał jednocześnie, że nowela to dobra propozycja, jednak dobrze byłoby ją omówić z wieloma organizacjami.

Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, ocenił, że pomysł rozszerzenia konsultacji jest bardzo oczekiwany. Przypomniał też, że dotychczasowe uwagi branży nie były uwzględniane.

– Bardzo dobrze, że będą konsultacje ze społecznością wiejską czy też rolniczą, z racji tego, że będziemy mogli przedstawić swoje obawy, ewentualnie uzgodnić zasady, na jakich pewne zapisy mogą czy nie mogą wejść. Jeśli chodzi o samą likwidację hodowli zwierząt futerkowych czy też uboju rytualnego, na pewno takiej zgody bezwzględnie nie będzie ze strony środowisk wiejskich. Pochwalamy natomiast samą decyzję o szerokich konsultacjach społecznych, bo tego brakowało poprzednim razem – zaznaczył Szczepan Wójcik.

Zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość tzw. Piątka dla zwierząt m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Projekt wywołał protesty środowisk rolniczych. Senat wprowadził do noweli poprawki, ale nie zostały one poddane pod głosowanie.

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że będzie kolejny projekt w tej sprawie, który uwzględni część przyjętych w Senacie poprawek.

RIRM

drukuj