[TYLKO U NAS] B. Nowak o reformie programowej nauczania historii w szkołach średnich: Przy zmasowanym ataku ideologii neomarksistowskiej trzeba być świadomym swoich losów i historii. Naród, który nie pamięta – ginie

fot. PAP/Tytus Żmijewski

Reforma programowa nauczania historii jest bardzo potrzebna. Zwłaszcza dziś, patrząc na sytuację w jakiej znajduje się Polska i Europa. Naród, który nie pamięta – ginie. Jeżeli chcemy trwać to musimy uczyć się historii. W tej chwili jest to ogromna potrzeba – powiedziała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, podczas prezentowania Polskiego Ładu zapowiedział reformę programową nauczania historii w szkołach średnich. Barbara Nowak oceniła, że reforma będzie przeprowadzona w bardzo dobrym kierunku.

– Mogę powiedzieć tylko o szczątkowych informacjach, które do nas docierają. Wygląda na to, że w bardzo dobrym kierunku ta reforma będzie przeprowadzona. Przede wszystkim będzie naprawa złych do tej pory nawyków nauczania historii. Oznacza to, że szczególny nacisk będzie położony na nauczanie historii najnowszej, która stanowi o tym, jak nasza tożsamość narodowa się kształtuje. To jest bardzo ważna informacja – zwróciła uwagę małopolska kurator oświaty.

Barbara Nowak podkreśliła, że reforma programowa nauczania historii jest konieczna, ponieważ pozwoli na zmniejszenie ilości prób manipulacji historią Polski.

– W ostatnich klasach szkół ponadpodstawowych ma być nauczana historia najnowsza, historia XX wieku, a także XXI wieku. Słyszałam, że ma być dwutorowo nauczana najnowsza historia Polski obok historii powszechnej. Jeżeli faktycznie tak będzie, że nauczanie historii będzie w ten sposób realizowane, to nie będziemy musieli stykać się z różnymi porażającymi sytuacjami, kiedy słyszymy nieprawdziwe informacje o tym, że np. „Żołnierze Niezłomni byli bandytami”. (…)  Dla osób, które nie uczą się historii, nie mają wiedzy o najnowszych naszych czasach, takie informacje są przyjmowane jako prawda – akcentowała małopolska kurator.

– Szalenie istotne jest to, żeby Polacy znali swoją historię, żeby wiedzieli jak wygląda historia najnowsza, żeby nie było sytuacji, że można nami łatwo manipulować i wmawiać nam rzeczy niemające nic wspólnego z historią – dodała.

Barbara Nowak podkreśliła, że reforma programowa nauczania historii jest współcześnie szczególnie potrzebna, aby móc przeciwstawić się zmasowanym atakom ideologii neomarksistowskiej.

– Reforma programowa nauczania historii jest bardzo potrzebna. Zwłaszcza dziś, patrząc na sytuację w jakiej znajduje się Polska i Europa. Przy bardzo mocnym i zmasowanym ataku ideologii neomarksistowskiej trzeba być świadomym swoich losów i historii. Naród, który nie pamięta – ginie. Jeżeli chcemy trwać to musimy uczyć się historii. W tej chwili jest to ogromna potrzeba – zwróciła uwagę gość audycji „Aktualności dnia”.

Małopolska kurator oświaty powiedziała, że przy pisaniu reformy programowej nauczania historii będą uczestniczyć prof. Wojciech Roszkowski i prof. Andrzej Nowak.

– W jakim wymiarze i jak dokładnie będzie wyglądała realizacja reformy programowej nauczania historii, jeszcze nie wiemy. Powiem tylko, że słysząc takie osoby jak prof. Wojciech Roszkowski i prof. Andrzej Nowak, będą mieli udział w pisaniu podręczników z historii najnowszej to wiem, że jest to wspaniała wiadomość. W końcu będziemy mogli powiedzieć za kilka lat, że młodzi ludzie znają historię Polski i wiedzą, z czego mają być dumni. (…) Mamy się czym pochwalić. Mamy z czego być dumni. Mamy wspaniałe wzorce, z których możemy brać przykład – zwróciła uwagę.

Całą rozmowę z Barbarą Nowak, małopolską kurator oświaty, można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl