fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Marsz Niepodległości był niebywałą demonstracją polskości i polskiego patriotyzmu

Warto powiedzieć, że Marsz Niepodległości był niebywałą demonstracją polskości i polskiego patriotyzmu. Zjednoczył on wszystkie siły patriotyczne w Polsce. Warto pamiętać o tym dorobku organizacji narodowych, które od lat go przygotowują – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Zdaniem polityka PiS Polacy powinni domagać się wyroku w sprawie zbrodni Związku Sowieckiego, podobnego do wyroku z Norymbergii w sprawie Niemiec.

– Dlaczego w Polsce nie jest podejmowana inicjatywa, żeby doprowadzić do międzynarodowego wyroku, jaki zapadł w Norymberdze wobec Niemiec, tylko tym razem wobec Związku Sowieckiego, który jest odpowiedzialny za równie wielkie zbrodnie. Miałem okazję podjąć ten temat na konferencji o bezpieczeństwie na Łotwie. Zauważyli to Łotysze, Litwini, Białorusini, ale większość państw ten temat przemilczała. Trzeba do tego wrócić – podkreślił Antoni Macierewicz.

Po ostatnim Marszu Niepodległości w Warszawie Polacy po raz kolejny zostali nazwani przez niektóre media faszystami. W Polsce nigdy nie było ruchów faszystowskich – wskazał Antoni Macierewicz.

– W pełni zgadzam się co do fenomenu polskiego. Polska była jedynym krajem, w którym nie było żadnego ruchu faszystowskiego. Wszelkie używanie słowa faszyzm to próba zaatakowanie kogoś, raczej używania tego w formie wyzwiska, a nie w ocenie rzeczywistej ideologii. Żadne z polskich ugrupowań nie głosiło faszyzmu – zaznaczył były szef MON.

Antoni Macierewicz pochwalił jednocześnie organizatorów Marszu Niepodległości za organizację patriotycznej demonstracji polskości.

– Warto powiedzieć, że Marsz Niepodległości był niebywałą demonstracją polskości i polskiego patriotyzmu. Zjednoczył on wszystkie siły patriotyczne w Polsce. Warto pamiętać o tym dorobku organizacji narodowych, które od lat go przygotowują. Zastanawialiśmy się, czy damy rade sprostać potencjalnym prowokacjom w kilkudziesięciotysięcznym marszu. Marsz Niepodległości był kilkusettysięczny i sami Polacy zapobiegli jakiejkolwiek prowokacji. Organizatorom należą się ogromne podziękowania – podkreślił polityk.

RIRM

drukuj