fot. Nasz Dziennik/Mateusz Marek

K. Szczerski: Celem projektu o umowach międzynarodowych jasność otoczenia prawno-międzynarodowego Polski

Projekt noweli ustawy o umowach międzynarodowych ma umożliwić stwierdzanie nieważności de facto nieobowiązujących umów międzynarodowych; taki tryb jest potrzebny dla jasności systemu prawnomiędzynarodowego, w którym Polska funkcjonuje powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Projekt, który w czwartek pojawił się na stronach sejmowych, zakłada wprowadzenie do ustawy o umowach międzynarodowych pojęcia „utraty mocy” obowiązującej umowy oraz „uregulowanie kwestii związanych z ogłaszaniem w dziennikach urzędowych oświadczeń rządowych informujących o utracie mocy obowiązującej umów międzynarodowych zawartych przez RP albo których stroną jest RP”. Jak podano w uzasadnieniu, projekt uzyskał pozytywną opinię ministra spraw zagranicznych i jest zgodny z prawem UE.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Krzysztof Szczerski projekt nowelizacji ustawy o umowach międzynarodowych dotyczy „starych, historycznych umów, głównie z okresu PRL”, które nie przewidywały „formalnego trybu wypowiadania”.

„Były takie umowy za czasów PRL-u (…), które nie przewidywały takiego trybu, natomiast one już de facto nie obowiązują i chodzi o to, żeby wyczyścić tę architekturę prawno-traktatową Polski z tych wszystkich zaległości i martwych przepisów” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Celem projektu – jak mówił – jest umożliwienie prezydentowi stwierdzania na prośbę MSZ wygaśnięcia obowiązywania danej umowy.

Szef gabinetu prezydenta zapewnił jednocześnie, że zaproponowane regulacje „w ogóle nie dotyczą” umów współcześnie obowiązujących, w których jasno określone są tryby ich wypowiadania.

Pytany, dlaczego akurat teraz pojawiła się potrzeba przygotowania nowelizacji, prezydencki minister wyjaśnił, że MSZ przy przeglądzie prawa zgłosiło się do Kancelarii Prezydenta z prośbą o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nieważności jednej z umów. Z analizy prawnej Kancelarii wynikło jednak, że prezydent nie ma podstaw prawnych do wydania takiego postanowienia.

„Dla jasności systemu prawno-międzynarodowego, w którym Polska funkcjonuje, trzeba było taki tryb wprowadzić” – wskazał Krzysztof Szczerski.

PAP/RIRM

drukuj