Min. Macierewicz: próbuje się doprowadzić do „Europy dwóch prędkości” w wymiarze bezpieczeństwa

W poszczególnych dziedzinach, które omawiałem, udało się zatrzymać procesy dla Polski niekorzystne – oświadczył, odnosząc się do swojego czwartkowego pobytu w Brukseli Antoni Macierewicz. Szef resortu obrony narodowej na antenach Radia Maryja i TV Trwam wygłosił swój cotygodniowy felieton „Głos Polski”.

Minister Macierewicz uczestniczył w czwartek w odbywającym się w Brukseli posiedzeniu ministrów obrony w ramach Unii Europejskiej. Spotkanie było poświęcone zakończeniu prac nad współdziałaniem militarnym i obronnym państw UE.

Szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej powiedział, że Niektóre inicjatywy przedstawione na spotkaniu mają „jak się wydaje dalej idące zamiary”.

– Całość składa się z czterech elementów, na które trzeba patrzyć razem, w powiązaniu, a nie, jak na inicjatywy osobne – wyjaśniał Antoni Macierewicz.

Wśród wspomnianych inicjatyw minister wymienił unijny przegląd potencjału zbrojeniowego, instytucję funduszu europejskiego poświęconego działalności obronnej czy stałą militarną współpracę strukturalną.

– W ten sposób powstaje całościowa struktura, która gdyby łączyła np. Włochy, Francję, może jeszcze inne państwa, które dogadałyby się co do jakiegoś dla nich najważniejszego celu zbrojeniowego, a następnie wsparły w trakcie przeglądu możliwości zbrojeniowych wybrały właściwą dziedzinę i wsparły ją finansowo, mogłyby doprowadzić do powstania zupełnie nowej struktury – powiedział szef MON.

Minister Antoni Macierewicz zapewnił też o bezpieczeństwie polskich interesów w poszczególnych dziedzinach, które omawiał.

– Udało się zatrzymać procesy dla Polski niekorzystne, ale widać wyraźnie, że tak, jak próbuje się doprowadzić do powstania „Europy dwóch prędkości” w wymiarze gospodarczo-społeczno-cywilizacyjno-ideowym, tak samo próbuje się doprowadzić do „Europy dwóch prędkości” w wymiarze bezpieczeństwa – ocenił minister.

Jak dodał, taka sytuacja podkreśla, jak ważne dla Polski są NATO i sojusz z USA, a przede wszystkim, jak ważna jest maksymalna samodzielność w sferze bezpieczeństwa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl