We Włoszech odbyły się uroczystości 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Na Cmentarzu Polskim na Monte Cassino odbyły się w czwartek uroczystości 73. rocznicy bitwy o wzgórze, stoczonej przez wojska alianckie z Niemcami. Mszy św. w intencji polskich żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino przewodniczył ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

W uroczystości oprócz żołnierzy gen. Andersa i weteranów Polskiego Państwa Podziemnego udział wzięli także m.in. wicemarszałkowie Sejmu i Senatu – Joachim Brudziński i Maria Koc, a także córka gen. Andersa i minister w rządzie premier B. Szydło – Anna Maria Anders. Obecny był też wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

Minister Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który również uczestniczył w obchodach, przypomniał na antenie Radia Maryja, że 18 maja 1944 r. to wielka data w dziejach polskiego oręża.

– To zwycięstwo porównywalne z wiktorią Wiedeńską, z wojną w 1920 roku. Polacy jako jedyna formacja zbrojna w II wojnie światowej, działając tu na Półwyspie Apenińskim, dokonała – wydawało się – rzeczy niemożliwej: przełamała niemiecki opór na Linii Gustawa, otworzyła aliantom drogę na Rzym i dzisiaj z weteranami walk o niepodległość byliśmy na wojskowym cmentarzu na Monte Cassino, gdzie oddaliśmy hołd blisko tysiącu żołnierzy, którzy tutaj zginęli, w drodze do Polski, marząc o tym, aby Polska była niepodległa – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się tam klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich wojskowych, 2 931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl