fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] A. M. Siarkowska: Potrzeba dostępu obywateli do broni jest związana nie tylko z obecną sytuacją geopolityczną, ale wynika z praw obywatelskich  – każdy ma prawo do obrony

Jestem bardzo zainteresowana tym, żeby nasi obywatele mieli taki sam dostęp do broni jaki mają obywatele innych państw Unii Europejskiej. Dzisiaj ta sytuacja jest diametralnie inna – wskazała poseł PiS, Anna Maria Siarkowska w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Parlamentarny Zespół ds. Kultury Posiadania Broni, w którego skład wchodzą politycy Konfederacji, przygotowuje projekt ustawy, która dotyczyć będzie dostępu obywateli do broni. [więcej] Przy obecnym składzie parlamentu, kluczowe będzie zdanie Prawa i Sprawiedliwości na ten temat.

 – Nie ma wspólnych prac Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji nad projektem ustawy dotyczącej dostępu do broni, niemniej jednak sam projekt ustawy, który przygotowała Konfederacja, jest i na pewno będziemy się z tym projektem zapoznawać – poinformowała poseł PiS, Anna Maria Siarkowska.

Zmiany w polskim prawie w kwestii dostępu do broni są nieuniknione. Wiąże się z nimi konieczność implementacji dyrektywy unijnej 2021/555 w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni z dnia 24 marca 2021 r.

– W momencie, kiedy stoimy wobec wyzwania związanego z koniecznością implementacji dyrektywy unijnej, która reguluje dostęp cywilów do broni, musimy podejść do tej sprawy bardzo rozważnie, aby te zasady, które są wymagane przez dyrektywę jeszcze nie pogorszyły obecnej sytuacji związanej z dostępem cywilów do broni – powiedziała polityk.

Dyrektywy unijne dzielą broń palną na trzy kategorie: A, B i C. W prawie polskim ten podział nie funkcjonuje, natomiast pozwolenie na posiadanie broni jest wydawane ze względu na cel, w którym obywatel chce jej używać.

– Musimy pamiętać, że w polskim prawie dostęp do broni jest regulowany poprzez cel, do jakiego broń jest obywatelowi wydana do użytkowania. Dzisiaj, jeżeli podążymy tym tropem, żeby wdrażać te normy, które przewiduje UE, a więc wdrażać kategorie broni, to będziemy mieli sytuacje, w której nałoży się jeden system na drugi i wówczas prawo będzie nieczytelne i niefunkcjonalne – akcentowała poseł.

Obecnie kwestię wydawania i cofania pozwoleń na broń w Polsce reguluje głównie ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Rozróżnia ona osiem odrębnych celów, dla których może być wydawane pozwolenie na posiadanie broni, a także jaka broń może być nabywana do konkretnych celów.

– Podstawowym wymogiem jest to, żebyśmy odchodzili od tych rozwiązań, które mają źródło w PRL, od wydawania obywatelom broni do określonego celu. Tak naprawdę z punktu widzenia państwa nie jest istotne do jakiego celu obywatel ma broń, ważne żeby ten cel był legalny i żeby obywatel umiał się tą bronią posługiwać. To może zostać spełnione poprzez wprowadzenie kategorii broni – powiedziała poseł Anna Maria Siarkowska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl