fot. PAP/Radek Pietruszka

Dr K. Nawrocki: Słowa ministra spraw zagranicznych Izraela są odległe od obiektywnej prawdy historycznej

Słowa szefa MSZ Izraela, Jaira Lapida, są odległe od obiektywnej prawdy historycznej, bowiem Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej, a Polacy żydowskiego pochodzenia bronili II RP w 1939 r. – powiedział prezes IPN, Karol Nawrocki, komentując reakcję Izraela na nowelizację polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jak podkreślił Karol Nawrocki w TVP Info, słowa ministra spraw zagranicznych Izraela „są pozbawione całego szerokiego kontekstu współżycia dwóch narodów – polskiego i żydowskiego – w kolejnych wiekach”.

„Są odległe od obiektywnej prawdy historycznej, bowiem Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej, a obywatele II RP, czyli Polacy żydowskiego pochodzenia bronili II RP w 1939 r., służyli w armii gen. Władysława Andersa” – powiedział.

Prezes IPN był pytany również m.in. o książkę „Dalej jest noc” pod redakcją prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego, która zdaniem Instytutu została przygotowana nierzetelnie i stronniczo.

„Nie można kompilować cytatów z różnych wypowiedzi. Nie można anonimizować jednych sprawców, nadając im imiona i nazwiska drugich. Nie można po prostu w ten sposób prowadzić narracji historycznej, aby dezinformować opinię publiczną” – zwrócił uwagę.

Zdaniem dr. Karola Nawrockiego nie powinniśmy jako państwo oglądać się na to, co zrobi minister spraw zagranicznych jednego czy drugiego państwa tylko „prowadzić skuteczną polską politykę pamięci, tłumaczyć przede wszystkim te książki, które są wynikiem badań historycznych, na języki obce”.

„Nie do końca się zgodzę, że nie mamy publikacji i wydawnictw, tylko nie mamy ich w językach obcych. Nie udało nam się przekonać świata do naszej polskiej narracji” – stwierdził.

Wskazał, też że „IPN jest państwowym urzędem, który powinien być bardzo aktywny w dyplomacji historycznej”.

„Ma do tego wszelkie narzędzia. To jest też rzecz, którą należałoby naprawić w IPN. Obiektywne wydarzenia historyczne sprawiły, że Instytut stracił swoją dynamikę oddziaływania na świat i to z całą pewnością trzeba zmienić (…), tłumacząc niemieckie okrucieństwa i barbarzyństwo w czasie II wojny światowej, przygotowując monograficzne, syntetyczne opracowania. Nie powinniśmy ustępować z tej drogi” – ocenił prezes Instytutu.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl