fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Pracodawcy międzynarodowi próbują wykorzystać trudną sytuację pandemiczną do tego, żeby zaatakować wolne niedziele

Pracodawcy międzynarodowi próbują wykorzystać nawet trudną sytuację pandemiczną do tego, żeby zaatakować wolne niedziele. Robią to od lat, bo przecież mówimy o tym non stop na antenie Radia Maryja. W tej chwili próbują przez liderów związków zawodowych z OPZZ i Forum uderzać w pracowników handlu. Jest dla mnie niezrozumiałym, dlaczego liderzy dwóch central związkowych są przeciwko pracownikom, którzy są od 25 lat wykorzystywani przez sieci międzynarodowe, dla których jesteśmy tylko tanią siłą roboczą, a Polska rynkiem zbytu – powiedział Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Alfred Bujara odniósł się do kolejnej próby przywrócenia niedzieli handlowych.

– Pracodawcy międzynarodowi próbują wykorzystać nawet trudną sytuację pandemiczną do tego, żeby zaatakować wolne niedziele. Robią to od lat, bo przecież mówimy o tym non stop na antenie Radia Maryja. W tej chwili próbują przez liderów związków zawodowych z OPZZ i Forum uderzać w pracowników handlu. Jest dla mnie niezrozumiałym, dlaczego liderzy dwóch central związkowych są przeciwko pracownikom, którzy są od 25 lat wykorzystywani przez sieci międzynarodowe, dla których jesteśmy tylko tanią siłą roboczą, a Polska rynkiem zbytu. To skandaliczne, że oni popierają korporacje wielkich pracodawców – wskazał gość Radia Maryja.

Alfred Bujara jest zaskoczony zachowaniem kierownictwa Forum Związków Zawodowych Pracowników Spółdzielczości, Handlu, Produkcji, Usług.

– Niezrozumiałe jest dla mnie to, że Forum Związków Zawodowych Pracowników Spółdzielczości, Handlu, Produkcji, Usług od początku nas wspierało w działaniach na rzecz wolnych niedziel, a jego kierownictwo jest przeciwne. Są oni oderwani od rzeczywistości i problemów, które są na dole. Bardzo mnie to niepokoi, ale musimy się z tym zmierzyć – podkreślił szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Gość „Aktualności dnia” poinformował, że prowadzone są badania wśród pracowników handlu odnośnie ich obaw oraz oczekiwań.

– Prowadzimy badania wśród pracowników handlu. Chcemy znać ich odczucia odnośnie zagrożenia i tego, czego pracownicy oczekują, także od nas. Wiemy już dziś, że oczekują wolnych niedziel, poprawy warunków pracy, i to będziemy nagłaśniać. Na dzisiaj niestety jesteśmy wykorzystywani. Działania prowadzone przez pracodawców i różne instytucje są niezrozumiałe. Obecnie trwa rozprawa, gdzie przewodniczący sieci Biedronka został oskarżony o prowadzenie protestu w formie akcji ulotkowej w 2017 roku (…). Żąda się od niego zadośćuczynienia, więc pytanie czy żyjemy w wolnym kraju, gdzie jedni mogą protestować, a my nawet nie możemy mówić o swoich problemach. Jest to bardzo zaskakujące i nie do ogarnięcia, co się w Polsce dzieje. Dziwię się, że rząd nie oddalił tego pozwu – mówił Alfred Bujara.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Alfreda Bujary można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj