Turcja: zatrzymano 6 członków IS; planowali atak podczas marszu opozycji

Turecka policja zatrzymała sześciu dżihadystów z Państwa Islamskiego planujących atak terrorystyczny na uczestników trwającego trzeci tydzień marszu, zorganizowanego przez szefa głównej partii opozycyjnej – poinformowano dziś na stronie gazety „Hurriyet”.

Jak powiedział gubernator leżącej w środkowej części kraju prowincji Kayseri, Sulejman Kamci, bojownicy chcieli dokonać zamachu na konwój. We wtorek wynajęli w mieście Kayseri czarnego busa; Kamci nie podał jednak więcej szczegółów.

16 czerwca z Ankary wyruszył marsz zorganizowany przez szefa Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Kemala Kilicdaroglu. Jego uczestnicy udają się do Stambułu; trasa liczy 425 kilometrów.

Wydarzenie ma być wyrazem protestu przeciwko skazaniu na 25 lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa posła CHP, Enisa Berberoglu. Według agencji Reutera w marszu biorą udział dziesiątki tysięcy ludzi. Zapowiadano, że demonstracja potrwa ok. 20 dni.

Czterech terrorystów zatrzymano w prowincji Kayseri, a dwóch w prowincji Izmit; przez oba regiony maszerowali w środę uczestnicy protestu.

Berberoglu, wiceprzewodniczący CHP, został skazany pod zarzutem szpiegostwa, ponieważ w maju 2015 r. udostępnił opozycyjnemu dziennikowi „Cumhuriyet” informacje i zdjęcia dotyczące transportowania należącymi do tureckiej państwowej służby wywiadowczej (MIT) samochodami ciężarowymi amunicji przeznaczonej dla Syrii.

Jednak zdaniem Kilicdaroglu, który idzie na czele marszu, zarówno aresztowanie, jak i skazanie Berberoglu to „bezprawne akty”, których dokonano na polecenie „pałacu prezydenckiego”, tj. prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Z kolei sam prezydent porównał uczestników marszu do terrorystów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl