Turcja: Aresztowano 57 osób pod zarzutem związków z puczem

Co najmniej 57 osób zostało aresztowanych dziś rano pod zarzutem związków z udaremnionym zamachem stanu z lipca zeszłego roku – poinformowała prorządowa agencja Anatolia. Zatrzymania przeprowadzono w sześciu z 81 prowincji kraju; w sumie wydano ok. stu nakazów.

Władze podejrzewają, że zatrzymane osoby są związane z siatką islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o zainspirowanie próby puczu z 15 lipca ub.r. Gulen, założyciel wpływowego bractwa religijnego, od 1999 r. korzysta z prawa azylu w USA; zaprzecza, by był w jakikolwiek sposób powiązany z próbą puczu.

Dziennik „Haberturk” precyzuje na swej stronie internetowej, że zatrzymane dziś osoby to byli pracownicy giełdy w Stambule. Podejrzane są one o używanie aplikacji na smartfony ByLock, zapewniającej szyfrowaną łączność. Według tureckich władz, z aplikacji tej korzystała sieć Gulena.

Zdaniem gazety, zatrzymane dziś osoby podejrzane są również o realizowanie transakcji na rzecz Bank Asya, banku blisko związanego z Gulenem; placówka ta straciła licencję po nieudanym puczu.

W jego następstwie władze przystąpiły do czystek na niespotykaną dotąd skalę w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Według oficjalnych danych aresztowano ponad 47 tys. osób, a ponad 100 tys. – w tym w wojsku i sądownictwie – zwolniono lub zawieszono w obowiązkach.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl