Putin i Erdogan spotkają się we wtorek w Petersburgu

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, spotkają się we wtorek 9 sierpnia w Petersburgu, aby rozmawiać o Syrii i normalizacji stosunków – poinformował dziś Kreml.

– Nastąpi intensywna wymiana poglądów na problemy regionalne, w tym na sprawę Syrii – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Do niedawna Putin i Erdogan różnili się w sposób zasadniczy w ocenie wydarzeń syryjskich. Pierwszy bronił prawomocności reżimu Baszara el-Asada, podczas gdy drugi udzielał poparcia syryjskiej opozycji zbrojnej. Jednak Erdogan wprowadził zasadniczą zmianę w swej polityce zagranicznej, dokonując w czerwcu normalizacji stosunków z Rosją oraz Izraelem, a także wznawiając współpracę z nimi w zwalczaniu rebeliantów, co – jak twierdzą niektórzy rosyjscy analitycy – mogło stać się motywem próby dokonania w Turcji wojskowego zamachu stanu – pisze agencja EFE.

Pieskow przypomniał dziś, że przed zestrzeleniem przez Turków w listopadzie 2015 roku nad turecko-syryjską granicą rosyjskiego samolotu wojskowego (incydent ten stał się przyczyną kryzysu w stosunkach rosyjsko-tureckich) ,,Rosję i Turcję łączyły bliskie stosunki i podtrzymywały one bardzo intensywny dialog polityczny”.

Obecnie, mając to na uwadze, obaj prezydenci będą rozmawiali w dawnej stolicy imperium rosyjskiego, o tempie przywracania stosunków politycznych i handlowych – dodał rzecznik.

Gdy zamach stanu w Turcji spotkało niepowodzenie, Putin niezwłocznie zatelefonował do Erdogana, by wyrazić mu swe poparcie i pragnienie ,,szybkiego przywrócenia ładu konstytucyjnego oraz stabilizacji” w Turcji – przypomina EFE. Turcja uważa, że rosyjskie poparcie dla niej podczas zamachu stanu było ,,bezwarunkowe i bezinteresowne”, a rosyjscy przywódcy powstrzymali się od krytykowania fali aresztowań, które objęły tysiące podejrzanych, od wojskowych i sędziów, po profesorów i dziennikarzy, czy potępiania planów przywrócenia kary śmierci w Turcji.

W ostatnich tygodniach doszło do wymiany wizyt ministrów obu krajów, a turecki wicepremier Mehmet Simsek podczas wizyty w Rosji oświadczył, że turecki pilot, który zestrzelił rosyjski myśliwiec bombardujący Su-34, uczynił to ,,z własnej inicjatywy”.

PAP/RIRM

drukuj