fot. PAP/EPA

MSZ Turcji i Iranu będą współpracować ws. kryzysu w Syrii

Szefowie dyplomacji Turcji i Iranu zadeklarowali współpracę na rzecz rozwiązania kryzysu w Syrii. Iran udziela znacznej pomocy konfrontowanemu ze zbrojną rebelią prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi, który jest dla Turcji politycznym przeciwnikiem.

Jak oświadczył turecki minister spraw zagranicznych mimo tych różnic oba państwa „wzmocnią współpracę na rzecz trwałego pokoju w Syrii”.

Prof. Jacek Bartyzel, wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, sceptycznie odnosi się do tej deklaracji.

– Dotychczasowe stanowisko Turcji raczej nie nastawia tutaj optymistycznie. Turcja raczej podsycała konflikt dążąc do dezintegracji Syrii; są też poważne podejrzenia, że popierając również Państwo Islamskie. Jeżeli złożyła taką deklarację, to mogłoby to teoretycznie oznaczać jakiś pozytywny krok, ale ja dużego zaufania do Turcji bym tutaj nie miał ­ komentuje profesor.

Turecki minister spraw zagranicznych zadeklarował również, że Turcja chciałaby zwiększyć import gazu ziemnego z Iranu, a spór dotyczący ceny tych dostaw należy rozwiązać polubownie.

RIRM

drukuj