fot. https://pixabay.com/

Turcja apeluje do USA o zdecydowane działania ws. sprzedaży F-16

Turcja chce kupić myśliwce F-16. Wzywa Biały Dom do zdecydowanych działań w tej sprawie.

Administracja Joe Bidena wyraziła poparcie dla sprzedaży myśliwców F16 Turcji, mimo iż sprzeciwiają się temu niektórzy kongresmeni. Jako powód wymieniają „problematyczną sytuację w zakresie praw człowieka w Turcji i jej politykę w Syrii”, ataki na Kurdów, a także postawę wobec Rosji.

Zajmiemy się również ważnymi tematami dotyczącymi dwustronnej współpracy obronnej, w szczególności naszymi prośbami o F-16. I tak jak to powiedzieliśmy wspólnie wcześniej, jest to nie tylko kwestia troski, ale także ważna dla NATO i Stanów Zjednoczonych. Oczekujemy więc zgody z naszymi wspólnymi interesami strategicznymi – tak o chęci zatwierdzenia sprzedaży F16 Ankarze mówił minister spraw zagranicznych Turcji jeszcze przed wczorajszym spotkaniem z sekretarzem stanu USA.

Wstępnym warunkiem do zaakceptowania sprzedaży myśliwców F-16 Ankarze jest zgoda Turcji na dołączenie do NATO Szwecji i Finlandii – powiedział  sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

– Jestem przekonany, że Turcja sfinalizuje proces akcesyjny Finlandii i Szwecji. Nie mogę powiedzieć, kiedy, ale jestem przekonany z kilku powodów. Po pierwsze, Turcja była jednym z sojuszników NATO, który na szczycie Sojuszu w Madrycie w lipcu ubiegłego roku zdecydował się zaprosić Finlandię i Szwecję do członkostwa w Sojuszu i wszystkich sojuszników NATO (…) kilka dni po podpisaniu protokołów akcesyjnych i jak dotąd 28 z 30 sojuszników NATO już ratyfikowało umowę. Jest to najszybszy proces akcesyjny we współczesnej historii NATO. Zwykle przystąpienie do NATO zajmuje lata. Minął niecały rok od złożenia wniosku przez Finlandię i Szwecję – podkreślił Jens Stoltenberg.

Minister spraw zagranicznych Szwecji, Tobias Billstrom, zaznaczył, że kraj spełnił już warunki, na podstawie których turecki parlament powinien rozpocząć proces ratyfikacji.

– Przede wszystkim myślę, że skoro mamy to porozumienie, to wypełnienie zobowiązań jest podstawą warunków, jakie zostały postawione, aby parlament w Ankarze mógł rozpocząć prace nad ratyfikacją. Po drugie, chciałbym powiedzieć, że bardzo mocno wierzymy, iż zrobiliśmy to, o co nas proszono i nie widzimy powodu, dla którego ratyfikacja miałaby się nie rozpocząć – wyjaśnił Tobias Billstrom.  

Także Finlandia liczy, że Turcja zgodzi się na ratyfikację.

– Oczywiście nadal pracujemy z Turcją nad trójstronnym memorandum o niedostatecznym tłumieniu, które stworzyliśmy w Madrycie zeszłego lata na szczycie NATO i dotyczy ono terroryzmu oraz walki z terroryzmem. Myślę, że na naszym poziomie eksperckim dyskusje toczą się dobrze. Kilku ministrów odwiedziło również Ankarę, więc współpraca układa się dobrze, ale oczywiście nadal obserwujemy wiele gorących debat na ten temat. Myślę, że ważne jest, aby pracować na kanałach dyplomatycznych – wskazał Pekka Haavisto, minister spraw zagranicznych Finlandii.

Kontrakt na sprzedaż przez USA Turcji myśliwców F-16 opiewa na sumę 20 mld dolarów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl