Trzecia rocznica katastrofy w kopalni „Wujek-Śląsk”

W Rudzie Śląskiej odbędą się dziś obchody trzeciej rocznicy katastrofy w kopalni „Wujek-Śląsk”. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło tam 20 górników, a 37 innych zostało rannych. Rocznicowe obchody rozpoczną się po południu Mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

W świątyni zabrzmi „Requiem” Mozarta. Później uczestnicy uroczystości pomodlą się i złożą kwiaty przed pomnikiem przy kopalni, odsłoniętego w pierwszą rocznicę katastrofy.

Wypadek w rudzkiej kopalni był jedną z największych w ostatnich latach tragedii w polskim górnictwie. Katowicka prokuratura, która badała jej okoliczności, w lipcu tego roku umorzyła śledztwo. Uznała, że w kopalni były liczne nieprawidłowości, za które odpowiadają co najmniej 64 osoby, ale nie ma dowodów, że to z ich winy doszło do tragedii.

Badające wcześniej tę sprawę organy nadzoru górniczego uznały, że za tragedię odpowiada nie natura, a ludzkie zaniedbania. Nadzór górniczy zdecydował o zastosowaniu sankcji lub wysłaniu wniosków do sądu wobec 34 osób. Komisja Wyższego Urzędu Górniczego uznała, że w fatalnym stanie były używane w feralnym wyrobisku przewody elektryczne. Eksperci zasugerowali wówczas, że właśnie z jednego z nich pochodziła iskra, która zapaliła metan. Prokuratura nie znalazła jednak na to dowodów.

Do tragedii doszło 18 września 2009 r. około godz. 10.10 w wyrobisku 1050 m pod ziemią. W dniu wypadku zginęło 12 górników, ośmiu kolejnych zmarło w następnych dniach w szpitalach. Krótko po katastrofie przypuszczano, że w kopalni doszło do zapalenia metanu. Później okazało się, że groźny gaz także wybuchł. Górników zabiły płomienie, sięgająca tysiąca stopni Celsjusza temperatura, podmuch i przemieszczająca się fala ciśnienia oraz atmosfera, która nie nadawała się do oddychania.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl