Ponad 363 mln zł strat po nawałnicach w woj. śląskim

Ponad 363 mln zł – to szacunkowa wielkość strat zgłoszonych przez 80 gmin i powiatów woj. śląskiego po nawałnicach, jakie miały miejsce od maja do lipca – podał w środę Śląski Urząd Wojewódzki. Zgłoszenia, w tym m.in. uszkodzenia dróg i mostów, są weryfikowane.

Według danych przekazanych Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu przez gminy i powiaty, uszkodzeniu uległo m.in. 98 budynków, 69 szkół, 60 mostów, 170 przepustów wodnych, ok. 521 km dróg.

Wiemy na przykład, że kilka mostów zostało zerwanych, a inne mogą być podmyte. W przypadku dróg to również mogą być rozmaite zniszczenia – od drobniejszych uszkodzeń po zerwane nawierzchnie. Wszystkie zgłoszenia zostaną poddane weryfikacji w terenie – powiedział Eryk Skiba z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wśród gmin największe straty zgłosiły Koziegłowy (35 mln zł) oraz gminy Lelów, Goczałkowice Zdrój, Jasienica; spośród powiatów przoduje częstochowski (ponad 78 mln zł) oraz powiaty: zawierciański, kłobucki, bielski, pszczyński.

Łączna szacunkowa wielkość zgłoszonych przez samorządy strat, jakie miały miejsce od maja do lipca wynosi – wg stanu na 11 lipca – ponad 363 mln zł.

Na ponad 12 mln zł wstępnie podsumowano także straty na ciekach i urządzeniach melioracji wodnych zarządzanych przez Śląski Zarząd Melioracji i Gospodarki Wodnej.

Biuro prasowe wojewody śląskiego poinformowało również, że 142 gospodarstwa domowe otrzymały już pomoc w postaci zasiłków do 6 tys. zł, na łączną kwotę ponad 456 tys. zł. Zgłoszono ponadto zapotrzebowanie na pomoc finansową dla ponad 500 innych gospodarstw.

Dodatkowo gospodarstwa mogą starać się o zasiłki na remont do 20 tys. zł. Jak dotąd wpłynęło ponad 720 zgłoszeń.

 – Czekamy na uruchomienie środków przez ministerstwo finansów za zdarzenia czerwcowe, noszące znamiona klęski żywiołowej. W przypadku zdarzenia z lipca (z 5 na 6 lipca) na zgłoszenia gmin czekamy do końca tego tygodnia – powiedział Grzegorz Rak z wydziału polityki społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl