Trzech prokuratorów poprowadzi śledztwa ws. Amber Gold

Trzech prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Łodzi będzie prowadzić dwa śledztwa związane z Amber Gold, przejęte z gdańskiej prokuratury. Chodzi o główne śledztwo przeciwko prezesowi Amber Gold oraz postępowanie dot. Portu Lotniczego w Gdańsku i OLT Express. 

Łódzkim śledczym pomagać ma dwóch delegowanych z Gdańska prokuratorów, którzy dotąd prowadzili te postępowania i analityk – poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Dziś w Prokuraturze Generalnej w Warszawie odbyło się spotkanie śledczych z obu jednostek.

Jak powiedział Kopania łódzcy śledczy otrzymali od prokuratorów z Gdańska akta śledztwa dot. tzw. karalnej niegospodarności na szkodę Portu Lotniczego w Gdańsku. Natomiast w środę do Łodzi mają trafić – przynajmniej w dużej części – akta głównego śledztwa przeciwko prezesowi Amber Gold Marcinowi P.

„Na pewno duża część materiału dowodowego jutro zostanie przewieziona bezpośrednio do naszej siedziby. Wiemy, że akta główne składają się z 55 tomów, ale oprócz tego poważna część materiału dowodowego zawiera się w załącznikach. Pozostaje też kwestia przeniesienia danych zapisanych w formie elektronicznej, co też jest konieczne” – zaznaczył Kopania.

Obie sprawy prowadzić będzie trzech prokuratorów z wydziału ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Według prokuratury jest prawdopodobne, że aresztowany prezes Amber Gold Marcin P. zostanie przeniesiony do aresztu bliżej Łodzi. Kopania przypomniał, że jest on aresztowany do dyspozycji prokuratury prowadzącej postępowanie i zbyt duża odległość od prokuratury, mogłaby je utrudniać.

„Decyzję podejmą prowadzący postępowanie, ale jest wysoce prawdopodobne, że tak się właśnie stanie” – zaznaczył rzecznik. Według niego decyzja taka może zapaść w ciągu najbliższych dni.

Decyzję o przeniesieniu do Łodzi dwóch śledztw związanych z Amber Gold podjął prokurator generalny Andrzej Seremet po czwartkowym, kilkugodzinnym spotkaniu z prokuratorami z Gdańska. Seremet poinformował o swej decyzji w piątek. Podkreślił, że to sami prokuratorzy złożyli mu wniosek o to, by główne śledztwo dotyczące działalności Amber Gold przenieść poza prokuraturę gdańską.

Do końca września do prokuratury zgłosiło się ponad 8100 osób, które twierdzą, że firma jest im winna w sumie ponad 393 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl