fot. PAP

Trwają prace konserwatorskie w Katedrze na Wawelu

W Katedrze na Wawelu trwają prace konserwatorskie marmurowego portalu nad drzwiami głównymi świątyni. Początki barokowego portalu – wcześniej gotyckiego – sięgają XIV wieku. Jego obecny wystrój pochodzi z XVII wieku.

– To portal, który otacza drzwi zabytkowe pochodzące z 1364 roku – drzwi, które są naznaczone znakiem „K”, a nad nim koroną. Bo to jest znak królewski; było to bowiem za czasów króla Kazimierza Wielkiego – wyjaśnia ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz Królewskiej Katedry na Wawelu.

Marmur, który okala zabytkowe drzwi jest marmurem czarnym. Niestety po pewnym czasie traci on swój urok i zaczyna matowieć. Stąd decyzja o konserwacji. 

– On zawsze pod wpływem zewnętrznych warunków ciepła, zimna, wilgotności mówiąc szczerze, płowieje i trzeba na nowo go odczyścić, uzupełnić ubytki, a następnie konserwatorskimi metodami nasycić, tak, żeby mógł pokazać piękno tego wystroju – mówi ks. proboszcz.

Ksiądz prałat Zdzisław Sochacki uspokaja, że turyści będą mogli zwiedzać Katedrę jak dotychczas – nie przewidziano zmian w organizacji ruchu turystycznego. Prace remontowe potrwają od dwóch do trzech miesięcy.


TV Trwam News/RIRM

drukuj