fot. PAP/Art Service 2

Policja szuka sprawców, którzy zdewastowali pomnik Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej w centrum Krakowa

Zniszczenia zostały zauważone w godzinach porannych. Na cokole pomnika Józefa Piłsudskiego namalowano literę „N”. Z kolei legioniści zostali pomalowani żółtą i niebieską farbą. Może to przypominać barwy ukraińskiej flagi, ale umieszczone w odwrotnej kolejności.

Sprawca pozostawił na miejscu karton, na którym napisano cyrylicą „Polska nie tylko dla panów”. Przy pomniku policjanci znaleźli również puste puszki farby.

Podinsp. Katarzyna Cisło z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mówi, że policja prowadzi już postępowanie, które ma doprowadzić do ujawnienia sprawców.

– Zrobiliśmy dokumentację fotograficzną, ponieważ na początku nie wiedzieliśmy, w jakim czasie mogło dojść do tej dewastacji. Jak wspominałam, o godz. 8.00 ujawniono zniszczenie pomnika. Staramy się ustalić świadków tego zdarzenia. Pomnik znajduje się w centrum Krakowa, więc może mieszkańcy albo ktoś z przechodniów będą mieli istotną wiedzę na temat dewastacji – wskazała  podinsp. Katarzyna Cisło.

W ujawnieniu sprawcy pomóc mają również zapisy z monitoringu. Podinsp. Katarzyna Cisło podkreśla, że nagrania zostały już zabezpieczone.

Czyszczeniem zdewastowanego pomnika zajęły się służby miejskie. Jeszcze dziś ma on zostać przywrócony do należytego stanu.

RIRM

drukuj