fot. PAP

Trwa wizyta Turycznowa w Polsce

W Polsce trwa wizyta sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Dziś w programie przewidziane jest spotkanie z premier Ewą Kopacz. Tematem rozmów będą relacje dwustronne w sferze bezpieczeństwa.

Wizyta Turczynowa odbywa się na zaproszenie jego odpowiednika w Polsce Stanisława Kozieja, szefa Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Wczoraj podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy BBN-em a Aparatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Poseł Krzysztof Szczerski z sejmowej komisji Spraw Zagranicznych mówi, że obecnie nie widać, żeby Polska realizowała jasny program dot. współpracy naszego kraju z Ukrainą, także w zakresie bezpieczeństwa.

– To co się dzisiaj dzieje to jest chaos decyzyjny. Okazuje się, że wysyłamy instruktorów tylko dlatego, że Cameron ich wysłał. To było planowane na marzec, ale przyspieszyliśmy, bo Cameron zrobił swoje. To wszystko pokazuje, że nie ma konsekwencji. Pytanie, czy w ogóle istnieje realny program współpracy? On powinien być dla Polaków jasny, a nie żeby polską opinię publiczną ciągle okłamywać i kręcić w tej sprawie na potrzeby politycznej kampanii. W zależności od nastrojów społecznych mówić, że jesteśmy za pomocą, albo że nie jesteśmy. Ciągle brakuje planu, który powiedziałby Polakom co chcemy, bądź czego nie chcemy zrobić i dlaczego. Musimy wiedzieć, jakie są plany i że cel jest jasny, a celem polskiej racji stanu jest zatrzymać wojnę jak najdalej od polskiej granicy – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Przypomnijmy, że wizyta Ołeksandra Turczynowa miała pierwotnie odbyć się pod koniec stycznia, została jednak przełożona z powodu trudnej sytuacji w Donbasie.

RIRM

drukuj