fot. twitter.com

Trwa policyjna akcja „TELEFONY”

Funkcjonariusze policji podejmują działania zmierzające do uświadomienia kierowcom ryzyka prowadzenia auta i jednoczesnego używania telefonu komórkowego. W całej Polsce trwa akcja „TELEFONY”. 

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzają działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „TELEFONY” pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.  Warto zaznaczyć, że tak jak zawsze policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem. W tym samym czasie akcje o podobnym charakterze prowadzone są niemal we wszystkich państwach europejskich.

– Policjanci cały rok zwracają uwagę na wszystkie wykroczenia włącznie z używaniem telefonów, ale w związku dzisiejszymi działaniami w niektórych jednostkach będą używane specjalne stanowiska mobilne wyposażone w kamery. Będziemy również pełnić służbę na monitoringu miejskim tak, aby wychwycić te osoby, które używają w danym momencie telefonu, bez zestawów głośnomówiących. Niech więc te osoby się nie zdziwią, że nawet po kilku dniach zostaną do nas zaproszone i usłyszą, że została na nie nałożona grzywna za popełnione wykroczenie – wyjaśnia rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka.

W ubiegłym roku za nieprawidłowe używanie telefonu w czasie jazdy ukaranych zostało 50 tys. kierowców. Policja przypomina, że aby móc rozmawiać przez komórkę w czasie jazdy, konieczny jest zestaw głośnomówiący.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj