fot. https://twitter.com/podlaskaPolicja

Policja: uwaga na wirtualne kwatery w górach

Zakopiańska policja ostrzega przed oszustami, którzy umieszczają na portalach internetowych fałszywe ogłoszenia o wynajmie kwater na okres świąteczno-noworoczny. Proceder oszustwa polega na pobieraniu zaliczek na poczet wynajmu w nieistniejących obiektach.

Rzecznik zakopiańskiej policji, asp. sztab. Roman Wieczorek, powiedział, że takich oszustw jest na szczęście z roku na rok coraz mniej, a turyści są bardziej czujni. W tym sezonie w sprawie tego procederu wpłynęło tylko jedno zgłoszenie. W poprzednim roku został zatrzymany przez policję oszust z Sopotu oferujący wirtualne kwatery w Zakopanem – usłyszał kilkanaście zarzutów. Grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

„Wpłacenie zaliczki jest naturalną formą zabezpieczenia rezerwacji noclegu, zarówno dla właściciela pensjonatu, jak i klienta. Z przedpłat niestety nie da się zrezygnować, jednak są sposoby, żeby nie dać się oszukać. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy hotel lub pensjonat w rzeczywistości istnieje. Warto zadzwonić i dopytać. Zawsze też zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, historię e-maili z kwaterodawcą. To wszystko może pomóc w ustaleniu ewentualnego sprawcy oszustwa” – wskazał rzecznik zakopiańskiej policji, asp. sztab. Roman Wieczorek.

Policja radzi, aby dane ogłoszenie zweryfikować na innych stronach internetowych – sprawdzić, czy dany obiekt noclegowy ma swoją stronę www, podany jest dokładny adres oraz dane kontaktowe właściciela – jego imię i nazwisko. Warto też zapoznać się z opiniami innych klientów – ich brak powinien wzbudzić podejrzenia. Legalnie działające obiekty noclegowe w Zakopanem można ponadto zweryfikować na stronie Urzędu Miasta.

„Czujność turystów powinna też wzbudzić podejrzanie niska cena wynajmu. Oszuści z reguły próbują zebrać jak najwięcej zaliczek od potencjalnych klientów, dokonują fikcyjnej rezerwacji i znikają z pieniędzmi. Jeśli ktoś dając swoje ogłoszenie robi wszystko, by pozostać jak najbardziej anonimowym, to musimy się zastanowić, czy warto ryzykować” – ostrzegał asp. sztab. Roman Wieczorek.

Policja radzi, aby zaliczkę wpłacać tylko na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form wpłacenia zaliczki, np. przez Western Union, Blik czy system PayPal, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

„No i pamiętajmy, że nie z każdego okna w Zakopanem widać Giewont, a alpejskie wille z kolorowych folderów może się znajdą, ale dwie lub trzy i w dużo wyższej cenie” – zapewnił rzecznik zakopiańskiej policji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl