fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Trwa globalna walka z pandemią

Na całym świecie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem zbliża się do 7 mln. Zmarło blisko 400 tys. osób.

Sytuacja epidemiologiczna w Europie stopniowo się poprawia. Nie można tego powiedzieć o innych częściach świata.

– Zgłoszono ponad 136 tysięcy przypadków, najwięcej jak dotąd w ciągu jednego dnia. Prawie 75 proc. tych przypadków pochodzi z 10 krajów, głównie z obu Ameryk i Azji Południowej – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Dla przykładu w Meksyku tylko w poniedziałek odnotowano 3 tys. nowych przypadków zakażenia COVID-19.

Wielka Brytania jest drugim państwem świata – zaraz po USA – gdzie liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 40 tys. osób. W ciągu ostatniej doby zmarło 55 kolejnych. To najmniej od 22 marca.

– Nie odnotowano żadnych zgonów w londyńskich szpitalach, co jest prawdziwym kamieniem milowym dla stolicy, która oczywiście we wczesnych stadiach tej pandemii stanęła w obliczu największego szczytu. W poniedziałek nie odnotowaliśmy żadnych zgonów w Szkocji, co jest też bardzo pozytywną wiadomością dla nas wszystkich – powiedział Matt Hancock, minister zdrowia Wielkiej Brytanii.

Tysiące nowych infekcji codziennie zgłasza Rosja. W sumie odnotowano ich już ponad 460 tys. Na tę chwilę to trzeci wynik na całym świecie. Liczba zgonów zbliża się tam do 6 tys. Jak przekonują władze kraju sytuacja z tygodnia na tydzień jest jednak coraz lepsza. Moskwa planuje stopniowy powrót do normalności.

– Wszystkie główne ograniczenia, pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego i higieny, zostaną zniesione w czerwcu. Już od 9 czerwca, anulujemy reżim izolacji i przepustki cyfrowe. Harmonogram bezpłatnych spacerów również zostanie anulowany – mówił Siergiej Sobianin, burmistrz Moskwy.

Od dziś swoją pracę mogą wznowić w Rosji m.in fryzjerzy, salony piękności, studia fotograficzne i weterynarze.

Wczoraj Komisja Europejska poinformowała o tym, że na walkę z pandemią koronawirusa przyznała prawie 166 mln euro 36 innowacyjnym przedsiębiorstwom. Unia Europejska deklaruje także dodatkowe 148 mln euro dla firm na wsparcie planu odbudowy gospodarczej.

TV Trwam News

drukuj