fot. pixabay.com

Min. zdrowia zarekomendował premierowi RP, by od początku kwietnia znieść noszenie maseczek, nakładanie kwarantanny i izolowanie

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, zarekomendował premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu, by od początku kwietnia znieść noszenie maseczek, nakładanie kwarantanny i izolowanie. Min. Adam Niedzielski odniósł się także do korzystających z polskiej pomocy medycznej uchodźców wojennych z Ukrainy.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, wskazał, że mamy do czynienia z malejącymi hospitalizacjami z powodu zakażeń COVID-19. Poziom zachorowań w Polsce w ostatnim czasie utrzymuje się na tym samym poziomie – średnio od 11 do 12 tysięcy zakażeń na dobę. Minister przedstawił propozycję premierowi, by od początku kwietnia znieść obostrzenia, które dotyczą noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji.

– Rzeczywiście jest taka decyzja, moment, w którym zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją. Są cały czas oczywiście groźne, ale mamy je w coraz większym stopniu pod kontrolą. Mamy szczepionki. Pojawiają się też leki. Mamy tych narzędzi o wiele więcej i stąd jest możliwość podejmowania takich decyzji – powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia odniósł się do przebywających w Polsce uchodźców wojennych z Ukrainy. Część z nich z powodu długiej podróży do Polski jest odwodnionych bądź zmaga się z infekcją, która pojawia się w zbiorowiskach ludzkich. Duży napływ Ukraińców nie spowodował jednak problemów w polskiej służbie zdrowia – zaznaczył minister. Adam Niedzielski dodał, że ci, którzy wymagają długoterminowego leczenia, to pojedyncze osoby.

– Ten duży i ogromny napływ uchodźców nie powoduje przeciążenia infrastruktury szpitalnej czy w ogóle całego systemu lecznictwa. W tej chwili mamy mniej więcej 1,5 tys. pacjentów. W porównaniu do naszej infrastruktury szpitalnej, która wynosi blisko 180 tys. łóżek, to naprawdę jest bardzo małe obciążenie – podkreślił Adam Niedzielski.

Niektórzy z ukraińskich pacjentów są transportowani do innych krajów Unii Europejskiej. Kluczowe jest uzyskanie wsparcie ze strony Unii, o czym szef resortu zdrowia miał rozmawiać z Komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Adam Niedzielski wskazał, że konieczna jest translokacja uchodźców, a także refundacja kosztów leczenia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl