fot. flickr

Trudne warunki pogodowe w Polsce południowej

Mieszkańcy południowej Polski zmagają się z intensywnymi opadami deszczu. Na terenie Krakowa ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje także w niektórych częściach województwa śląskiego.

Wciąż pada w województwach: małopolskim, śląskim oraz miejscami na Podkarpaciu. W Małopolsce pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w około 20 gminach, w tym w Krakowie. Z powodu intensywnych opadów deszczu kanalizacja w wielu miejscach przestała odprowadzać wodę. Na ulicach utworzyły się kałuże. Dużo budynków, piwnic oraz dróg zagrożonych jest podtopieniami. Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło magazyn przeciwpowodziowy na wypadek konieczności pomocy mieszkańcom. Znajdują się w nim m.in. piasek, worki i pompy. Niebezpiecznie rośnie poziom Wisły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, Wisła na wodowskazie Bielany w ciągu najbliższej doby może przekroczyć stan alarmowy.

Groźnie sytuacja wygląda także w województwie śląskim. Tutaj w związku z intensywni opadami deszczu strażacy interweniowali już ponad 100 razy. Najwięcej pracy strażacy mieli w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i Pszczynie, gdzie wypompowywali wodę z zalanych budynków, piwnic i dróg. Przekroczone stany alarmowe zanotowano na Wiśle w Bieruniu Nowym i Goczałkowicach, na Pszczynce w miejscowości Mizerów-Borki i na Brynicy w Brynicy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj