fot. sxc.hu

Holandia: rośnie liczba osób zabijanych przez tzw. eutanazję

W Holandii coraz więcej ludzi jest zabijanych drogą eutanazji. O sprawie pisze portal Human Life International.

15 lat temu Holandia zalegalizowała tzw. eutanazję i wspomagane samobójstwa. Z danych zawartych w raporcie komisji ds. eutanazji wynika, że od czasu legalizacji stale rośnie liczba zainteresowanych tzw. śmiercią na życzenie. Codziennie procedurze odebrania życia w asyście lekarza poddaje się ok. 20 osób. Prawie 5 proc. przypadków zgonów w Holandii to śmierć wskutek eutanazji.

Nowelizacja, która weszła w życie w 2016 r., poszerzyła grono osób, które mogą skorzystać z tzw. prawa do godnej śmierci. Dostęp do eutanazji mają już ludzie cierpiący z powodu samotności lub bolesnej straty, ograniczonej zdolności do poruszania, a nawet niedołężności związanej z podeszłym wiekiem – mówi Ewa Kowalewska z Human Life Intenational – Polska.

 – Świat zachodni, zwłaszcza Holendrzy, mają ogromny problem, bo eugenika, czyli życie niegodne przeżycia, się utrwala. Nie leczy się bólu, nie wyjaśnia się ludziom podstawowych rzeczy, nie uwzględnia się lęku pacjenta, który jest chory, tylko po prostu można go uśpić. To spływa na całe społeczeństwo – zaznacza Ewa Kowalewska.

Holendrzy ze strachu wyjeżdżają do Niemiec – dodaje.

 – Ludzie się boją iść do szpitala. Wyjeżdżają do Niemiec. Kupują sobie tam mieszkania, bo to blisko i wiedzą, że tam na razie nie wyślą do szpitala po to, by ich zabić – wskazuje Ewa Kowalewska.  

 Przewodniczący holenderskiej Komisji ds. etyki medycznej, ks. kard. Willem Eijk, stwierdził, że „wzrastająca liczba psychicznie chorych lub cierpiących na demencję pacjentów poddających się eutanazji, odzwierciedla wcześniejsze obawy Kościoła”. W jednym z artykułów ks. Kardynał oskarżył Komisję ds. eutanazji o potajemne uśmiercanie osób ubezwłasnowolnionych. W swoim oświadczeniu stwierdził, że „odbieranie życia bez zgody pacjenta” rozpoczęło się wtedy, kiedy zalegalizowano eutanazję upośledzonych noworodków, m.in. z rozszczepieniem kręgosłupa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj