Fot. pixabay.com

Małopolskie: holenderskie małżeństwo będzie walczyć o azyl w Polsce

Holenderskie małżeństwo, które wraz z 16-miesięczną córką uciekło z Holandii i jest ścigane europejskim nakazem aresztowania (ENA), będzie w Polsce walczyć o azyl. Polski prokurator uznał, że – mimo ENA – nie ma przesłanek do aresztowania rodziców i zdecydował, że mają się stawiać na policję. Dziecko przebywa w jednym z małopolskich szpitali.

Małżeństwo zostało w piątek zatrzymane przez policję i doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Krakowie na podstawie wydanego w Holandii Europejskiego Nakazu Aresztowania. Ich 16-miesięczna córka Oliwia figuruje w systemach organów ścigania jako dziecko uprowadzone.

„Według holenderskiej opieki społecznej rodzice dopuścili się nadużyć wobec córki, a sąd w Holandii zdecydował, że dziecko powinno trafić do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Po tej decyzji rodzice, chcąc pozostać z dzieckiem, uciekli do Polski. Wtedy Holandia wystawiła za nimi Europejski Nakaz Aresztowania, uznając, że zabierając córkę bez zgody sądu, naruszyli holenderskie prawo” – powiedziała Monika Brzozowska-Pasieka, pełnomocnik Holendrów, radca prawny.

Dziecko – zgodnie z informacjami przekazanymi przez prawnik rodziny – z powodu zaparć trafiło do szpitala, w którym lekarze zalecili lewatywy. Jednak kiedy udali się ponownie do tego szpitala, jedna z lekarek zakwestionowała wskazania poprzednich lekarzy, a dodatkowo uznała, że rodzice – robiąc te lewatywy – dopuszczają się nadużyć wobec dziecka.

Wtedy zainteresowała się nimi opieka społeczna i skierowała na kolejną obserwację w szpitalu. Rodzice mieli dwie godziny dziennie na kontakt z córką – takie ograniczenie czasowe zakwestionowali psycholog i pielęgniarka tego szpitala, a dziecko zaczęło wykazywać niepokojące zachowania. To spowodowało, że rodzice wypisali je na własne życzenie. Wówczas sąd, na wniosek opieki społecznej, zdecydował o odebraniu dziecka i skierowaniu do placówki opiekuńczo–wychowawczej.

Do Polski rodzina dotarła w ubiegły poniedziałek. Jak przekazała mec. Monika Brzozowska-Pasieka, krakowska prokuratura zdecydowała o zastosowaniu środków wolnościowych i nakazała rodzicom dziecka stawiać się na policję.

„Dziewczynka przebywa obecnie na obserwacji w szpitalu w Myślenicach. Tamtejszy sąd, na podstawie decyzji Holandii, wydał postanowienie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Tę decyzję będziemy starali się zmienić, tak by na czas postępowania karnego dziecko mogło pozostać z rodzicami” – przekazała prawnik rodziny.

Jak dodała, prawnicy rozpoczęli także procedurę azylową dla tej pary. Równocześnie małżeństwo walczy o swoje prawa w Holandii, gdzie podejrzenia wobec nich odpiera inny prawnik. Według informacji przedstawicielki rodziny w czwartek holenderski sąd rodzinny odroczył wydanie wyroku w tej sprawie, gdyż – jak uznał – sprawa nie jest oczywista i musi być przeanalizowana.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl