fot. twitter.com/D_Tarczynski

Pos. D. Tarczyński chce przesłuchania przedstawicieli rządu niemieckiego

Poseł Dominik Tarczyński z PiS-u chce przesłuchania przedstawicieli rządu niemieckiego ws. bezprawnej polityki migracyjnej. Jak poinformował na antenie Radia Maryja, oficjalny wniosek w tej sprawie złoży 7 października na posiedzeniu komisji ds. imigracji oraz Komisji prawnej Rady Europy.

Takie działanie to efekt publikacji niemieckiego dziennika „Die Welt”. Poinformował on wczoraj, że zespół ekspertów niemieckiego Bundestagu uznał za niejasne podstawy prawne decyzji o otwarciu granicy dla uchodźców podjętej we wrześniu 2015 r. przez kanclerz Angelę Merkel.

Poseł Dominik Tarczyński, który reprezentuje Polskę w Radzie Europy, w ostatnich miesiącach tłumaczył decyzje polskiego rządu dot. reformy wymiaru sprawiedliwości. Wniosek w tej sprawie złożył polityk niemiecki.

Teraz to poseł Dominik Tarczyński będzie wnioskował o przesłuchanie.

– To będzie oficjalny wniosek o to, aby Niemcy wytłumaczyły się z łamania prawa i konstytucji oraz zasad europejskich. Chciałbym, aby przedstawiciele niemieckiego rządu przyjechali i wytłumaczyli się, a ja będę osobą, która będzie przesłuchiwała. Tak samo jak przedstawiciele organizacji pozarządowych z Polski przesłuchiwali mnie dwukrotnie, gdy reprezentowałem rząd Polski. Teraz Niemcy będą musieli odpowiedzieć na pytania, dlaczego niezgodnie z prawem Angela Merkel zgodziła się na przyjęcie nielegalnych imigrantów – mówił Dominik Tarczyński.

Zgodnie z opinią niemieckich ekspertów, władze powinny odmówić przekroczenia granicy każdej osobie, która chce wjechać do Niemiec z bezpiecznego kraju trzeciego. Dotyczyło to wszystkich migrantów podążających szlakiem bałkańskim przez Austrię do Niemiec.

Zespół naukowców zwraca uwagę, że tak ważna decyzja, jak decyzja o otwarciu granicy, wymagałaby prawnego umocowania lub zgody parlamentu.

Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział na cotygodniowej konferencji prasowej w Berlinie, że opinia ekspertów Bundestagu jest „niejednoznaczna”.

Od 2015 r. do Niemiec przyjechało 1,3 mln uchodźców z zamiarem ubiegania się o azyl.

RIRM

drukuj