fot. PAP/EPA

71 rocznica kapitulacji Niemiec

Dziś obchodzimy 71 rocznicę bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, która zakończyła wojnę na kontynencie europejskim. W poniedziałek tak zwany Dzień Zwycięstwa świętują Rosjanie.

Historyczne wydarzenie jakim było podpisanie aktu kapitulacji Niemiec  posiada dwie historyczne daty. 8 maja świętują państwa zachodnie z kolei 9 maja Rosja. Dr Marcin Paluch tłumaczy skąd wzięła się ta rozbieżność.

– Kapitulacja nastąpiła 8 maja 1945 roku w Poczdamie. Co ciekawe, podpisanie jej nastąpiło w godzinach wieczornych, około godziny jedenastej. Podpisywał ją ze strony niemieckiej marszałek Keitel, a ze strony wojsk sowieckich marszałek Żukow. W tym czasie w Moskwie jest już godzina  1 w nocy, 9 maja – stąd w Związku Radzieckim jak i współcześnie w Rosji 9 maja jest tym dniem zwycięstwa, pokonania Niemiec hitlerowskich – wyjaśnia historyk.

Jak co roku w Moskwie zaplanowano uroczystą defiladę wojsk rosyjskich, która ma charakter manifestacji siły rosyjskich sił zbrojnych. Na Placu Czerwonym odbyły się próby przed poniedziałkową uroczystością.

– Jestem dumny z tej demonstracji na Placu Czerwonym. Całe to uzbrojenie jest osiągnięciem naszych naukowców – powiedział Władimir, mieszkaniec Moskwy.

Akt kapitulacji Niemiec zakończył działania wojenne w Europie, jednak działania zbrojne nadal toczyły się na Dalekim Wschodzie. 2 września 1945 roku Japonia podpisała akt kapitulacji, który zakończył II wojnę światowa.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj