W Toruniu odbyły się uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Toruniu odbyły się w sobotę uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszy św. w sanktuarium MBNP przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

W homilii ks. abp Marek Jędraszewski podkreślał, że ci wszyscy, którzy łączą swoje drogi z drogami Chrystusa i którzy otwierają się na tę prawdę, którą On sam jest, zyskują życie wieczne.

My wszyscy, którzy wpatrujemy się w tę cudowną ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozumiemy, jak wiele zależy od tego, aby tak jak Dziecko Jezus uchwycić się matczynych dłoni, wiedząc, że są to dłonie Matki pełne ciepła i serdeczności. Wiedząc, że są to dłonie Matki, która w swej dobroci wskazuje na Tego, który jest jedynie Zbawicielem Świata i Odkupicielem Człowieka, która ciągle powtarza słowa z Kany Galilejskiej: „Czyńcie wszystko cokolwiek wam powie”. Nasz los zależy od siły wiary polegającej na tym, że uchwycimy się dłoni Matki. Ona złączy nasze dłonie z dłońmi Zbawiciela – powiedział metropolita krakowski.

Do toruńskiego sanktuarium przybyli również m.in. biskup toruński Andrzej Suski, prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz inni przedstawiciele lokalnych władz.

Zaprowadzony przez ojców redemptorystów i dynamicznie rozwijający się w Toruniu i okolicy kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy przyczynił się do tego, że dekretem papieża Jana XXIII z 29 listopada 1962 r. została Ona ogłoszona główną patronką ówczesnej diecezji chełmińskiej, a papież Paweł VI w 1968 r. zezwolił na dołączenie tego tytułu maryjnego do litanii loretańskiej na terenie diecezji. Wskutek tej decyzji nieustanną nowennę zaczęto odprawiać w parafiach diecezji, a do wielu kościołów wprowadzono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tym czasie odbyła się także koronacja toruńskiego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy koronami papieskimi. Aktu tego dokonał 1 października 1967 r. Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski w obecności 13 biskupów, ok. 300 kapłanów i 30 tys. wiernych. Homilię wygłosił ks. bp Jerzy Ablewicz. Po kradzieży koron w 1969 r. odbyła się rekoronacja obrazu, która miała miejsce 26 marca 1969 r.

W 1992 r. została utworzona diecezja toruńska. Jej pierwszy pasterz ks. bp Andrzej Suski ogłosił tę świątynię sanktuarium diecezjalnym, a Matkę Bożą Nieustającej Pomocy główną patronką diecezji, którą zawierzył Jej 27 czerwca 1992 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl