Toruń: W październiku rusza III edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej MUSICA VERA

W dniach 5 do 27 października br. w Toruniu czeka nas trzecia edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej MUSICA VERA, odbywającego się pod hasłem „Muzyka Nowych Świątyń”. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie MUSICA VERA, zaś jego dyrektorem Paweł Głowiński.

Tegoroczna edycja to kolejne, także niecodzienne, odsłony muzyki sakralnej, które mają przybliżyć słuchaczom jej naturę i piękno, by podkreślić, że nie jest ona tylko reliktem przeszłości, ale także żywą sztuką znajdującą ujście we współczesności.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się w piątek 5 października koncertem polifonii późnego średniowiecza. Koncert ten, zatytułowany „Bogurodzica, to ukłon w stronę muzycznej tradycji. Wystąpi zespół JERYCHO posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Oprócz śpiewu, zespół posługuje się oryginalnymi instrumentami epoki średniowiecza, takimi jak lira korbowa, fidel, portatyw, fisharmonia. Program ukazuje maryjną pobożność późnego średniowiecza wyrażoną w motetach, sekwencjach i pieśniach, w muzyce jednogłosowej i polifonii. Klamrą spinającą materiał koncertu jest „Bogurodzica” – pieśń konstytutywna dla polskiej religijności aż po dzień dzisiejszy. Koncert odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski na I Rubinkowie w Toruniu. Świątynia ta nie tylko koresponduje z tematyką koncertu poprzez swoje zaszczytne wezwanie, ale także dysponuje niezwykłymi warunkami akustycznymi, które znakomicie podkreślą walory tych niebywałych śpiewów.

Kolejne wydarzenie festiwalowe odbędzie się w sobotę 6 października. Będzie to zupełna nowość w kontekście dotychczasowych edycji MUSICA VERA, a także pierwszy z trzech nowych punktów na festiwalowej mapie toruńskich świątyń. Tym razem „sceną” muzyczną stanie się kościół pw. Świętego Józefa w Toruniu na Bielanach. Ojcowie redemptoryści zapraszają na niecodzienne widowisko muzyczne łączące elementy dźwięku, ruchu, obrazu, światła i modlitwy – w interpretacji dzieci. Wystąpi bowiem schola dziecięca Armia Pana działająca przy parafii pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, pod kierownictwem Elżbiety Mućki. „W cieniu…” to spektakl muzyczny w charakterze teatru cieni. Jednak niechaj nie myli tytuł, który nie jest tak jednoznaczny, jak mogłoby się wydawać.

W sobotę, tydzień później, na Wrzosach w kościele pw. Świętego Antoniego usłyszymy niebanalny koncert zatytułowany „Bach z PASJĄ”. Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha zna niemal każdy – choćby z nazwy. Tym razem oryginalna rozbudowana forma instrumentalno-chóralna ustąpi miejsca transkrypcji fortepianowej na 4 ręce. Koncert wykonają dwaj znakomici pianiści związani z toruńskim Zespołem Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego: Robert Matusiak oraz Kamil Węgorek.

„Między tradycją a nowoczesnością” – to tytuł kolejnej pozycji programu tegorocznego Festiwalu MUSICA VERA. Ewa Fabiańska-Jelińska – odnosząca sukcesy na całym świecie toruńska kompozytorka, stworzyła eksperymentalny utwór łączący brzmienie zespołu barokowego wykonującego muzykę na instrumentach historycznych, ze współczesnymi metodami i narzędziami kompozytorskimi. „Stabat Mater” na sopran solo, flet traverso, skrzypce, wiolonczelę i klawesyn, obok dzieł takich mistrzów baroku jak Bach czy Buxtehude, zabrzmi 20 października o godz. 19:30 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Koniuchach w Toruniu.

Koncert finałowy MUSICA VERA 2018 to bezprecedensowe wydarzenie łączące tradycyjny śpiew gregoriański z improwizacjami jazzowymi na saksofon i organy. „Jazzowo Chorałowo Organowo” – to muzyczne MISTERIUM, którego premiery w sierpniu 2017 r. wysłuchała gdańska publiczność zgromadzona na jednym z koncertów 40. Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej. Wystąpili: Maciej Sikała – saksofonista-improwizator, Bogusław Grabowski (improwizacje organowe) oraz Zespół Śpiewaków Schola Cantorum Thorunensis, znany w Toruniu z wykonawstwa muzyki sakralnej, w tym chorału gregoriańskiego. Projekt połączył tradycyjny chorał gregoriański z muzyką jazzową (saksofon) oraz muzyką organową. Entuzjastyczne przyjęcie projektu przez gdańską publiczność sprawiło, że artyści postanowili odbyć z projektem trasę koncertową, zaś na pierwszy koncert tej trasy wybrano toruński Festiwal Muzyki Sakralnej. Ta muzyczna uczta już 27 października o godz. 19:30 na toruńskich Rybakach, w kościele pw. Świętego Michała Archanioła u ojców michalitów.

Stowarzyszenie MUSICA VERA wraz z dyrektorem Festiwalu Pawłem Głowińskim serdecznie zapraszają na trzecią edycję święta muzyki sakralnej w Toruniu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest niezmiennie wolny.

 

RIRM

 

 

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl