Święto muzyki sakralnej w Toruniu

Już po raz drugi kultura muzyczna zawitała do nowych toruńskich świątyń. A to za sprawą Festiwalu Muzyki Sakralnej – Musica Vera. Festiwal zainaugurował sobotni koncert pt.: „Pokój Tobie, Polsko”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły, m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

Tegoroczna Musica Vera to druga edycja festiwalu organizowanego przez parafię św. Maksymiliana Kolbe. Dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Głowiński podkreślał, że w zeszłym roku wydarzenie zostało przyjęte bardzo pozytywnie i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

– W Polsce jest bardzo mało festiwali promujących muzykę sakralną. Mamy festiwal w Częstochowie, największy: ma wieloletnią tradycję. Poza nim jeszcze kilka można by wymienić. Niestety bardzo mało tej muzyki się promuje, mimo że wykonuje się ją często. Przecież najwspanialsze utwory w historii całej muzyki, to właśnie utwory sakralne – mówił Paweł Głowiński, dyrektor festiwalu Musica Vera.

– Muzyka sakralna to jeden z tematów niezwykle bliskich sercu Benedykta XVI. Jak wielokrotnie wskazywał, jednym z dowodów na autentyczność Kościoła katolickiego jest właśnie muzyka Zachodu – przypominał ks. prof. dr Kazimierz Szymonik.

– Wielkie piramidy były w Egipcie, wspaniale budowała Grecja, ale muzyka jest tylko na Zachodzie. Jest zachwyt nad tym, co powstało tutaj z działalności człowieka odkupionego przez Jezusa Chrystusa. To jest dowód na prawdziwość naszej wiary – zaakcentował ks. prof. dr Kazimierz Szymonik, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru UKSW.

Jak dodał ksiądz profesor, niestety ta antropologia powoli przemija na Zachodzie. Dlatego tak ważne jest ożywianie tego ducha.

– Cieszymy się, że ta msza, moich zresztą uczniów należy jakby do tej tradycji, oparta na tekstach liturgicznych, wspaniałym językiem napisana, wykonywana. Zobaczymy, jak w tej akustyce zabrzmi, ale ma bardzo dużo tych elementów przekazu duchowego. I o to chodzi – powiedział ks. prof. dr Kazimierz Szymonik.

Do Torunia przybywają artyści z całej Polski. Można usłyszeć zespoły instrumentów historycznych, zawodowe chóry, harfistkę, a także jedyny w naszym kraju pozytyw organowy. Za sprawą bogatego repertuaru słuchacze mogą przenieść się do różnych epok.

– Zostałem zaproszony z czterema moimi utworami. Dwa utwory na chór mieszany i dwa utwory z towarzyszeniem orkiestry Wojska Polskiego. Te utwory wybrzmiały wiele lat temu, podczas 80. rocznicy odzyskania niepodległości. To jest Missa Pro Patria – Msza za Ojczyznę oraz Antyfona ze Mszy o Aniołach. Te dwa utwory na chór mieszany to Beatus Vir – oznajmił Paweł Łukaszewski,  kompozytor, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs chóralny, do którego zakwalifikowało się jedenaście chórów z całej Polski. Przesłuchania konkursowe odbędą się 14 października w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Toruniu.

– Pomyśleliśmy, że przy okazji festiwalu wskrzesimy jakby na nowo konkurs chóralny, który cieszy się dzisiaj – można powiedzieć – sławą, ponieważ zgłaszają się do nas najwspanialsze zespoły w całej Polsce, nawet zagraniczne zespoły. Cieszymy się, że jest takie zainteresowanie – dodał Paweł Głowiński, dyrektor festiwalu Musica Vera.

Organizatorzy, a także sami wykonawcy liczą na to, że tegoroczne bogactwo artystyczne przyciągnie melomanów z najmniejszych zakątków Polski, a Toruń choć na miesiąc zamieni się w stolicę muzyki sakralnej.

– Polacy nie są odmienni, nie są inni, chyba szczególni, wyjątkowi na pewno, bo czują i rozumieją dobrze muzykę sakralną, co zresztą wielu kompozytorów polskich starało się zaprezentować: ducha polskiego w narodzie za pomocą muzyki sakralnej. Wzbudzić i natchnąć – mówił Paweł Łukaszewski.

Nad tegoroczną edycją Musica Vera patronat honorowy objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj