fot. PAP/Marcin Obara

Tomasz Lis „hieną roku 2015”

Redaktor Tomasz Lis, który nie ukrywa swojej sympatii do poprzedniego układu rządzącego, otrzymał antynagrodę „Hiena Roku 2015”. Coroczne „wyróżnienie” – za lekceważenie etyki dziennikarskiej i nierzetelność – przyznaje Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Stowarzyszenie wskazuje, że Tomasz Lis, współpracownik mediów publicznych, wielokrotnie łamał zasady etyki dziennikarskiej. Jako przykład podaje fałszywą informację o rzekomo dokonanym przez córkę kandydata na prezydenta kompromitującym wpisie na jednym z portali społecznościowych, co mogło wpłynąć na wynik wyborów.

Red. Anna Pietraszek, która przepracowała w TVP 25 lat, mówi, że Tomasz Lis zasłużył na to wyróżnienie. Jak podkreśla, Lis jest „mistrzem manipulacji”. Dodaje, że media publiczne są silnie upolitycznione, a dziennikarzy typu Tomasza Lisa jest wielu.

– Osiem lat rządów PO to było bardzo dużo czasu, żeby praktycznie wyczyścić media ze wszystkich niepokornych dziennikarzy i zbudować dla siebie instytucję, która służyła wyłącznie celom politycznym i celom twardej propagandy. Tak więc zmiany, które proponuje czy przygotowuje Prawo i Sprawiedliwość są konieczne dla dobra publicznego – podkreśla red. Anna Pietraszek.

W ubiegłym roku „Hienę Roku” ex aequo otrzymali: Piotr Stasiński – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” – i dziennikarz tej gazety Wojciech Czuchnowski.

RIRM

drukuj