fot. PAP/Maciej Kulczyński

To nie rtęć zatruła Odrę

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu odbędzie się specjalna debata o zaostrzeniu przepisów wobec przestępców zrzucających odpady do rzek – przekazał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jest to reakcja Rady Ministrów na skażenie Odry.

Mijają kolejne dni, a wciąż nie wiadomo, co tak naprawdę stało się z Odrą.

– Badamy, analizujemy, sprawdzamy wszystkie możliwe teorie – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Wykluczono już teorię mówiącą o tym, że za śnięcie ryb w rzece odpowiada rtęć. Taki przekaz pojawił się najpierw w niemieckich mediach. Później był powielany w Polsce. Ostatecznie okazał się on fake newsem.

– W najbliższych godzinach wszystkie próbki będą poddane badaniom w kierunku poszukiwania ok. 300 potencjalnych wskaźników – oznajmiła minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Badania cały czas trwają. Towarzyszy im dalsza praca na Odrze. Po polskiej stronie usuwaniem śniętych ryb zajmują się strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wiele trucheł wciąż może znajdować się na dnie. Wszystko to, co dzieje się teraz, ma służyć minimalizowaniu skutków katastrofy ekologicznej. Choć żadna teoria nie została na razie potwierdzona, rząd chce dmuchać na zimne i zamierza tak zaostrzyć kary, by nikomu do głowy nie przyszło, że można zrzucać do rzek niebezpieczne substancje.

– Jutro podczas Rady Ministrów będzie specjalna debata poświęcona temu, w jaki sposób zaostrzyć przepisy przeciwko tym przestępcom, którzy zrzucają różne chemiczne substancje do cieków wodnych, do rzek, do jezior – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki, po zdymisjonowaniu prezesa Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, mówił w poniedziałek, że ma zaufanie do pozostałych urzędników, którzy zajmują się tematem Odry.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl