fot. PAP/Rafał Guz

TNS Polska: PiS wciąż daleko przed pozostałymi partiami

Wśród osób, które zadeklarowały udział w wyborach, na PiS zagłosowałoby 40 proc. Drugie miejsce zajęłaby PO z 17 proc. głosów. Nowoczesna i Kukiz’15 mogą liczyć na poparcie po 9 proc. badanych – wynika z sondażu TNS Polska. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 40 proc. badanych zapowiedziało zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. To wynik o 1 pkt proc. wyższy niż przed miesiącem.

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska (17 proc.), dla której poparcie nie zmieniło w stosunku do sondażu z maja.

Platforma wciąż wyprzedza Nowoczesną Ryszarda Petru (9 proc.), poparcie dla której zmniejszyło się w porównaniu z poprzednim sondażem o 2 pkt procentowe.

Do Sejmu – według sondażu – dostałoby się jeszcze ugrupowanie Kukiz’15 z poparciem 9 proc. – czyli o 2 pkt procentowe wyższym niż przed miesiącem.

Progu wyborczego nie przekroczyłyby: Partia KORWiN, która w czerwcu uzyskała 4 proc. poparcia (wzrost o 2 pkt proc.) W przypadku SLD odnotowano poparcie na poziomie 3 proc. wskazań (spadek o 1 pkt proc.). PSL uzyskało 2 proc. poparcia (spadek o 2 pkt proc.), również Partia Razem uzyskała 2 proc. (bez zmian) a Twój Ruch – 1 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Spośród osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 13 proc. badanych nie było zdecydowanych, komu przekazaliby swoje poparcie.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 3–8 czerwca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 994 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Preferencje partyjne zbadano wśród 598 osób, które zdecydowanie lub raczej wyraziły zamiar uczestniczenia w wyborach.

PAP/RIRM

drukuj