fot. facebook/Marek Jakubiak

Marek Jakubiak tworzy nową partie polityczną

W połowie tygodnia mamy poznać program i zaplecze nowej partii politycznej tworzonej przez posła Marka Jakubiaka, byłego już członka Kukiz’15. Jego ugrupowanie ma nazywać się Federacja dla Rzeczypospolitej i skupiać różne poglądy – od wolnościowych, poprzez centrowe do prawych.

Marek Jakubiak oświadczył, że w nowej formacji są otwarte drzwi dla Pawła Kukiza. Nie wykluczył też koalicji z Januszem Korwin-Mikke. Polityk zapowiedział, że w środę lub czwartek przedstawi osoby zaangażowane w tworzenie nowego ugrupowania oraz jego program.

Politolog dr Grzegorz Piątkowski ocenia, że powodzenie nowej partii wydaje się bardzo niepewne.

– Paweł Kukiz ewidentnie zagospodarował elektorat buntu tzn. ten elektorat, który kiedyś głosował na Palikota, wcześniej głosował na Andrzeja Leppera, jeszcze wcześniej na Polską Partię Przyjaciół Piwa. Dlatego pan Jakubiak nie ma aż takiej rozpoznawalności wśród społeczeństwa jak Paweł Kukiz i tutaj powodzenie jego partii też akurat będzie prawdopodobnie niewielkie. Nikt o jakimś dużym rozpoznawalnym nazwisku dotychczas nie zgłosił akcesu do jego partii. Dlatego myślę, że to jest tylko wewnętrzny podział partii Pawła Kukiza – stwierdził Grzegorz Piątkowski.

W ubiegłym tygodniu swój nowy projekt polityczny zaprezentował z kolei Ryszard Petru. Podczas sobotniej konferencji prasowej w Warszawie były lider i założyciel Nowoczesnej Ryszard Petru oraz była posłanka tego ugrupowania Joanna Scheuring-Wielgus przedstawili nazwę oraz logo ugrupowania – Teraz! Jego filarami mają być gospodarka i społeczeństwo.

RIRM

drukuj