fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

TK podejmie decyzje ws. zatrudnionych na „śmieciówkach”

Trybunał Konstytucyjny orzeknie dziś, czy zatrudnieni na „śmieciówkach” mogą tworzyć związki zawodowe i wstępować do już istniejących. O zbadanie zgodności przepisów ustawy o związkach zawodowych z konstytucją i prawem międzynarodowym wniosło do Trybunału OPZZ.

Zdaniem związku – liczba osób, które teoretycznie mogłyby być zainteresowane zrzeszaniem się, a do tej pory nie miały takiej możliwości, przekracza 3 mln zatrudnionych.

O potencjalnym zainteresowaniu możliwością zrzeszania się mogą świadczyć liczne, podejmowane w tym kierunku, próby m.in. muzyków czy pracowników służby zdrowia – podkreśla OPZZ.

Poseł Stanisław Szwed z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśla, że nie powinno być w Polsce ograniczeń dotyczących zrzeszania się w związki zawodowe.

– Już w konwencjach europejskich czy w międzynarodowych organizacjach pracy mówi się o dyskryminacji ze względu na możliwość przynależności do związków zawodowych w przypadkach, gdzie ludzie pracujący na umowach cywilno-prawnych czy w wolnych zawodach, nie mogą się zrzeszać. Wiem, że również „Solidarność” zgłaszała w tej sprawie zastrzeżenia. Faktycznie zobaczymy, jak Trybunał Konstytucyjny to rozstrzygnie. Według mojej oceny powinno być tak, że jeżeli ktoś chce się zrzeszyć w związki zawodowe, to powinien mieć taką możliwość – powiedział poseł Stanisław Szwed.

Wiele wskazuje na to, że sprawa rozstrzygnie się już na dzisiejszym posiedzeniu TK.

RIRM

drukuj