fot. wikipedia.org

Dawna kopalnia Mysłowice trafia do SRK

Kopalnia tzw. Ruch Mysłowice od wczoraj jest częścią Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Do spółki przeszło też 300 dotychczasowych pracowników, którzy wyrazili chęć skorzystania z górniczych pakietów osłonowych.

Na początku tego roku zostało uzgodnione przekazanie zakładu z Katowickiego Holdingu Węglowego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgodnie z porozumieniem jesienią br. do SRK ma trafić również część kopalni Murcki-Staszic, tzw. ruch Boże Dary. Stanisław Kłysz, wiceszef górniczej „S” podkreśla, że jest to realizacja podpisanych porozumień.

Jest to kontynuacja porozumienia. Podobnie jest w przypadku kopalni Brzeszcza, tak samo jest w przypadku tych ruchów z Kompanii Węglowej Centrum, tam gdzie była kopalnia Bobrek-Centrum. My to na bieżąco monitorujemy. Jeżeli procedury są realizowane zgodnie z zapisami porozumienia, zgodnie z wszystkimi jego elementami – porozumienie jest wtedy sukcesem – zaznacza Stanisław Kłysz.

W niedzielę w siedzibie KHW S.A. podpisano akt notarialny dot. gruntów kopalni w centrum Mysłowic. Kopalnia ta istnieje od 1837 r. była pierwszą na świecie, w której w 1901 r. zastosowano podsadzkę hydrauliczną.

Do zagospodarowania terenu dawnej kopalni Mysłowice przymierzają się mysłowiccy samorządowcy. Mają na ten cel znaleźć pieniądze z UE.

RIRM

drukuj