Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

Szef MSZ w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

Agresja Rosji wobec Ukrainy oraz przyjęcie szerokiego pakietu sankcji przez Radę Europejską będą głównymi tematami piątkowych rozmów szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych. Do Brukseli wybiera się szef MSZ Zbigniew Rau.

„W piątek 25 lutego szef polskiej dyplomacji udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC). Głównymi tematami dyskusji szefów dyplomacji państw członkowskich UE będzie agresja Rosji wobec Ukrainy oraz przyjęcie szerokiego pakietu sankcji przez Radę Europejską” – przekazało w piątek polskie MSZ.

W nocy z czwartku na piątek unijni przywódcy uzgodnili w Brukseli kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji.

„Pakiet ten obejmuje sankcje finansowe wymierzone w 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym działające w sektorze obronnym. Po drugie, naszym celem jest sektor energetyczny, kluczowy obszar gospodarczy, na którym szczególnie korzysta państwo rosyjskie. Nasz zakaz eksportu uderzy w sektor naftowy, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii. Po trzecie: zakazujemy sprzedaży samolotów i sprzętu rosyjskim liniom lotniczym. Po czwarte, ograniczamy dostęp Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy najnowocześniejsze oprogramowanie. Wreszcie: wizy. Dyplomaci i pokrewne grupy oraz ludzie biznesu nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej” – informowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po zakończeniu szczytu.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się przeciwko odcięciu Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT.

„Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane – i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to” – powiedział dziennikarzom Olaf Scholz, odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl