Szef MON: 27 września świętem Wojsk Obrony Terytorialnej

Podjąłem decyzję o ustanowieniu dnia 27 września świętem Wojsk Obrony Terytorialnej – ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak, który we wtorek w Warszawie wziął udział w zakończeniu „Sztafety 100-lecia Niepodległości”. W biegu liczącym 1100 km wzięło udział ok. 130 terytorialsów.

– Podjąłem decyzję o tym, aby ustanowić święto Wojsk Obrony Terytorialnej na dzień 27 września, a więc na dzień, w którym pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym w czasie II wojny światowej – ogłosił Mariusz Błaszczak, który dziękował i gratulował żołnierzom oraz pracownikom WOT za ich wysiłek podczas biegu.

Podkreślił też, że sztafeta, która wiązała się z rywalizacją sportową, to między innymi bardzo dobre przesłanie WOT dla ludzi młodych.

„Sztafeta 100-lecia Niepodległości” polegała na tym, że ok. 130 żołnierzy i pracowników WOT, kobiet i mężczyzn podzielonych na dwa zespoły, od 11 sierpnia biegło od źródeł i ujścia Wisły do stolicy Polski. Uczestnicy sztafety biegli parami. Trzymali flagę WOT z wojskowym orłem i symbolem Polski Walczącej na tarczy, którą przekazywali kolejnym uczestnikom po zakończeniu kolejnych etapów, z których każdy liczył po 10 km.

– W Warszawie spotkaliście się w szczególnym miejscu, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który udowadnia, że odzyskana w 1918 roku niepodległość, mimo drugiej wojny światowej i okresu po wojnie, jest żywa do dziś – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister podziękował za to, że dla nich troska o Niepodległą jest zaszczytem, obowiązkiem, przywilejem i honorem.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, który wyraził szacunek dla polskich patriotów, dzięki którym – jak stwierdził – Polska jest wolnym krajem, poinformował jednocześnie, że obecnie WOT przekroczył 12 tys. żołnierzy.

– Chciałbym zameldować, że równolegle do tej (sztafety) toczy się znacznie dłuższa sztafeta, związana z tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej, którą zaczęliśmy na przełomie 2016 i 2017 roku. Panie ministrze, pozwoli pan, że zamelduję, że dzisiaj przekroczyliśmy liczebność 12 tysięcy żołnierzy. Mamy więc podwójną okazję, żeby świętować – podkreślił gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Wojska Obrony Terytorialnej to 5 – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych – rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych.

Uroczystość zakończenia „Sztafety 100-lecia Niepodległości”, podczas której szef MON wraz z terytorialsami i weteranami II wojny światowej złożył przy pomniku kwiaty, była elementem tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego. Podczas ceremonii żołnierzom WOT dziękował weteran AK Leszek Żukowski „Antek”, który w sierpniu 1944 r. walczył m.in. na Woli i na Starym Mieście, a obecnie jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK.

– Zaprosiliście nas tutaj, co znaczy, że coś o nas wiecie, że doceniacie naszą przeszłość, ale my z kolei doceniamy to, co wy robicie – mówił kombatant.

W czterodniowej sztafecie WOT od źródeł Wisły do Warszawy jej uczestnicy mieli do pokonania łącznie 1100 km. W roku 100-lecia odzyskania przez niepodległości – jak podali terytorialsi – był to wyraz ich hołdu dla tych, którzy wywalczyli Polsce wolność.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl