Bydgoszcz. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych – spotkanie wiceszefa MON z młodzieżą

Chciałbym żebyście pamiętali o Żołnierzach Niezłomnych i umieli skorzystać z przywileju, że nie musicie poświęcać życia i młodości w walce o niepodległą Polskę – powiedział we wtorek wiceminister obrony Bartosz Kownacki do uczniów klas mundurowych w Bydgoszczy.

Kownacki był gościem spotkania w ramach obchodów Narodowego Dnia „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

„Cieszę się ze spotkania i chciałbym żebyście pamiętali o ludziach, którzy chcieli oddać swoje życie, swoją przyszłość na ołtarzu ojczyzny. Musimy mieć świadomość, że także dzięki nim Polska jest dziś wolna” – mówił wiceszef MON.

Kownacki podkreślił, że Polacy niemal w każdym pokoleniu musieli oddawać życie i młodość w walce o niepodległą Polskę, a dziś nie ma takich wyzwań i trzeba to traktować jako przywilej.

„To szczególny przywilej. W ciągu ostatnich 200 lat polskiej historii takiego przywileju nie miało chyba żadne inne pokolenie. Trzeba o tym pamiętać, żeby z tego przywileju skorzystać. Chciałbym żebyście umieli służyć (…) Polsce w inny sposób. W rzeczywistości, jak dzisiaj trzeba dobrze się uczyć i wykonywać swój zawód. (…) Zapominamy, że wolność jest rzeczą daną, ale i zadaną, że nad wolnością trzeba się pochylać. O wspólną, wolną Polskę trzeba bardzo dbać” – dodał.

Podczas spotkania młodzież klas mundurowych wysłuchała przygotowanego przez IPN wykładu o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych i obejrzała film „Zapora”.

Wiceminister powiedział dziennikarzom, że spotkanie z młodzieżą klas mundurowych to przejaw zaangażowania MON w kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych osób.

„Staramy się integrować tych wszystkich, którzy chcą mówić i pamiętać o polskiej historii, a także tych, którzy utożsamiają się z wojskiem. W województwie kujawsko-pomorskim MON szczególnie stara się współpracować z tymi klasami, ale także chcemy żeby współuczestniczyli w ważnych wydarzeniach. Święto Żołnierzy Niezłomnych to jest jedno z tych, które powinno być przez młodych, bo dotyczy często ludzi, którzy byli niewiele starsi i musieli walczyć o wolność” – mówił.

W programie wizyty wiceministra Kownackiego w Bydgoszczy znalazła się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i odsłonięcie pamiątkowej tablicy w kościele garnizonowym oraz koncert w ramach obchodów święta w Filharmonii Pomorskiej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony 1 marca. Ustanowił go w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl