Szef IPN: wniosek ws. ekshumacji w kwaterze „Ł” zaraz po wejściu w życie ustawy

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński zapowiedział, że natychmiast po wejściu w życie ustawy dotyczącej ekshumacji ofiar terroru komunistycznego złoży wniosek do wojewody mazowieckiego, aby jak najszybciej zakończyć prace w kwaterze „Ł”.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, która ma umożliwić ekshumację i godny pochówek ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.

Fundacja Łączka zwraca uwagę, że ustawa uzależnia ekshumacje naszych narodowych bohaterów od woli rodzin komunistycznych. Obawia się paraliżu prac.

Tadeusz Płużański, prezes fundacji, zwrócił się z apelem do prezydenta elekta, aby zakwestionował te przepisy.

– Mam nadzieję, że te przepisy nigdy nie wejdą w życie. Jeśli chodzi o Łączkę, to jest jedna podstawowa metoda na rozwiązanie tego problemu – powrót do śledztwa prokuratorskiego przeprowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej, który to od początku do końca może ekshumować wszystkich naszych bohaterów. Mam nadzieję, że się to wkrótce stanie – powiedział Tadeusz Płużański.

Prace ekshumacyjne na warszawskich Powązkach – na kwaterze „Ł” – zostały wstrzymane z tego względu, że IPN nie mógł na podstawie istniejących norm prawnych kontynuować ekshumacji. Głównym problemem są znajdujące się tam groby z lat 80., pod którymi znajdują się szczątki ofiar z lat 40. i 50.

RIRM

drukuj