fot. PAP/EPA

UE przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej przedłużyli sankcje gospodarcze nałożone na Rosję w związku z nielegalną aneksją ukraińskiego Krymu. Restrykcje mają obowiązywać do 23 czerwca 2016 roku.

Sankcje obejmują zakaz importu produktów pochodzących z Krymu do UE oraz zakaz inwestycji na półwyspie, co oznacza, że firmy mające siedzibę w UE nie mogą kupować tam nieruchomości czy finansować lokalnych firm.

Restrykcje przewidują też zakaz prowadzenia na Krymie działalności przez firmy turystyczne z UE, w tym zakaz zawijania do tamtejszych portów przez statki turystyczne z krajów unijnych; wyjątkiem są sytuacje awaryjne.

UE zakazała też sprzedaży określonych produktów i technologii firmom na Krymie w sektorach transportowym, infrastrukturalnym i energetycznym. Sankcje obejmują też zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu.

Już na marcowym szczycie UE powiązała obowiązywanie sankcji gospodarczych wobec Rosji z pełną realizacją porozumienia w sprawie zawieszenia broni, uzgodnionego w lutym w Mińsku. Uzgodniony w stolicy Białorusi kalendarz wdrażania ustaleń zakłada tymczasem, iż pełna realizacja tego porozumienia potrwa do grudnia.

PAP/RIRM

drukuj