fot. twitter.com/ipngovpl

Śląskie: Katowicki IPN rozpoczyna nabór kandydatów do nagrody „Świadek Historii”

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przyzna w tym roku po raz pierwszy nagrodę „Świadek Historii”. W poniedziałek Instytut ogłosił nabór kandydatów; ogłoszenie wyników i uhonorowanie laureatów zaplanowano na wiosnę.

„Świadek Historii” to wyróżnienie honorowe – przyznawane jest raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierającym pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej w działaniach edukacyjnych, naukowych i wydawniczych w poszczególnych regionach kraju.

Nagrodę przyznają corocznie oddziały IPN w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu. W obecnym roku wyróżnienie po raz pierwszy wręczą przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu. Zgodnie z regulaminem nagroda może być przyznana zarówno Polakom, jak i obcokrajowcom, także pośmiertnie. Laureatów wybiera kapituła, której przewodniczy prezes IPN. Wyróżnienie „Świadek Historii” uzupełnia ogólnopolską nagrodę IPN – „Kustosz Pamięci Narodowej”.

„Zapraszamy instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania kandydatów z obszaru działania katowickiego oddziału IPN. Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie nagrody, dostępne wnioskodawcy kopie dokumentów poświadczających te zasługi i osiągnięcia. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę kandydatów na zgłoszenie” – poinformowała Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN.

Regulamin konkursu, formularz wniosku i oświadczenie zgody kandydata dostępne w na stronie Instytutu Pamięci Narodowej www.ipn.gov.pl. Wnioski należy zgłaszać osobiście lub przesłać pocztą na adres: Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, ul. Józefowska 102, 40-145 Katowice. Zgłoszenia można przesyłać do 18 marca. Nagrody zostaną wręczone prawdopodobnie w maju lub czerwcu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl