fot. youtube.com

Podkarpackie: SG zatrzymała Turka, który nielegalnie przekroczył granicę

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Horyńca-Zdroju na Podkarpaciu zatrzymali obywatela Turcji, który pieszo przekroczył granicę z Ukrainą. Mundurowi zatrzymali również Szweda oraz Ukraińca, którzy zamierzali odebrać imigranta i przewieść dalej do Niemiec.

Jak poinformował Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, 27-letniego obywatela Turcji zatrzymano w minioną sobotę w okolicach Werchraty.

„Mężczyzna pieszo, w środku nocy nielegalnie przekroczył granicę z Ukrainy do Polski. Nie był świadomy, że strażnicy graniczni z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do obserwacji w nocy cały czas monitorowali jego ruchy przy granicy” – dodał.

Cudzoziemiec nie miał przy sobie dokumentów. Przyznał, że po polskiej stronie granicy miał na niego czekać samochód z kierowcą. W ten sposób chciał dotrzeć do Niemiec i tam się osiedlić.

Piotr Zakielarz podkreślił, że powiadomieni zostali funkcjonariusze sąsiedniego Nadbużańskiego Oddziału SG, którzy zatrzymali opla, w którym podróżowało dwóch mężczyzn – 47-letni obywatel Szwecji oraz 38-letni Ukrainiec.

„W trakcie kontroli w bagażniku auta znaleziono paszport należący do zatrzymanego Turka” – zaznaczył.

Turek powiedział, że na Ukrainę przyleciał samolotem. Tam mieszkał u rodziny zatrzymanego Szweda, który wspólnie z obywatelem Ukrainy pomógł mu w zorganizowaniu nielegalnej wyprawy. Mężczyzna został ukarany mandatem, a następnie przekazany z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji. Z kolei Ukraińcowi wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu z rygorem natychmiastowej wykonalności oraz 3-letni zakaz wjazdu do państw Strefy Schengen. Natomiast obywatel Szwecji został pouczony za popełnione wykroczenie i zwolniony.

Jak podał Zakielarz, od początku roku funkcjonariusze SG z Podkarpacia zatrzymali 11 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski.

PAP

drukuj