fot. arch. Szczepana Wójcika

Sz. Wójcik: Zatrzymanie importu z Ukrainy i skup zboża z dopłatą to pożądane rozwiązania

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik, uważa, że skup zboża z dopłatą oraz zatrzymanie importu produktów rolnych z Ukrainy to istotne i pożądane rozwiązania. Działania ogłoszone przez przedstawicieli rządu Zjednoczonej Prawicy mają ustabilizować trudną sytuację na rynku rolnym. Interwencji władz państwowych w tych sprawach domagali się polscy rolnicy podczas protestów.

Szczepan Wójcik zauważył, że zboże zalega w krajowych magazynach, zajmując miejsce dla kolejnych zbiorów, dlatego – jak podkreślił – potrzebny jest interwencyjny skup ziarna.

– Niestety rolnicy byli zmuszeni do tego, żeby protestować, niestety byli zmuszeni, by upominać się bardzo mocno o swoje, ale na szczęście (lepiej późno niż wcale) rząd wsłuchał się i jeśli ten pomysł zostanie zrealizowany i skup wykonany przy odpowiednich dopłatach, czyli zostaną zrekompensowane straty rolników, to myślę, że to jest bardzo pożądany ruch w stronę rolników. Jeśli chodzi o zakaz importu różnych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, to jest chyba jeszcze większy problem, który – mam nadzieję – uda się zażegnać – mówił prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

W sobotę weszło w życie rozporządzenie dot. zakazu przywozu z Ukrainy do Polski 18 produktów rolnych, m.in. zboża, cukru i mięsa wieprzowego. Zakaz ma obowiązywać do 30 czerwca bieżącego roku.

W reakcji na wprowadzone regulacje Komisja Europejska przypomniała, że polityka handlowa należy do kompetencji unijnych, a nie krajowych. Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, zapewnił jednak, że decyzja polskiego rządu nie narusza tych kompetencji.

Została ona podjęta ze względu na bezpieczeństwo życia i zdrowia obywateli – wyjaśnił szef resortu rozwoju. Podstawą decyzji była informacja wykrycia na Słowacji niedozwolonych pestycydów w czasie kontroli zbóż z Ukrainy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl