fot. flickr.com

Syria: pierwszy zrzut ONZ z pomocą humanitarną

ONZ po raz pierwszy dokonała zrzutu z pomocą humanitarną w Syrii – poinformował w szef operacji humanitarnych ONZ Stephen O’Brien. Pierwszy samolot z 21 tonami pomocy Światowego Programu Żywnościowego zrzucono do oblężonego miasta Dajr az-Zaur na wschodzie.

Jak podkreślił O’Brien na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, która prowadziła konsultacje na temat sytuacji humanitarnej w Syrii, operacja, którą przeprowadzono w środę rano, powiodła się.

Około 200 tysięcy mieszkańców pozostałych w Dajr az-Zaur jest oblężonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, które kontroluje część miasta.

O’Brien podkreślił, że takie zrzuty, nieprecyzyjne i trudne do dostarczenia ze względów bezpieczeństwa, ,,stanowią ryzyko operacyjne” i są możliwe jedynie w ostateczności, jako ,,ostatni ratunek”.

Operacja zrzutów jest dużo bardziej kosztowna niż wysyłanie konwojów z pomocą drogą lądową. Oenzetowskie organizacje pomocowe nie mają bezpośredniego dostępu do obszarów opanowanych przez IS, w tym do Dajr az-Zaur, gdzie cywile cierpią głód i stale pogarszają się warunki bytowe.

O’Brien ostro skrytykował władze Syrii za stawianie przeszkód administracyjnych oenzetowskim konwojom humanitarnym. Przez to dostarczenie pomocy do Madimajet i Kafr Batny na peryferiach Damaszku ,,nie było łatwo” – podkreślił.

Nic nie usprawiedliwia tego, że misja dotarcia do ludzi potrzebujących pomocy trwała ponad 48 godzin – zaznaczył.

Wskazał na ,,niepotrzebne i niedopuszczalne restrykcje, obstrukcję i celowe opóźnianie”.

ONZ przewidziała skierowanie w tym tygodniu kolejnego konwoju do Madimajet i ostatniej serii dostaw, począwszy od 28 lutego, do czterech oblężonych miast, już wspartych w zeszłym tygodniu; chodzi o miasta: Madaja, Zabadani, Fua i Kefraja.

Musimy natychmiast uzyskać zielone światło dla następnych konwojów – zaznaczył.

ONZ zaproponowało rządowi syryjskiemu, aby ,,zmniejszył liczbę procedur i skrócił czas konieczny do wyruszenia konwojów”.

PAP/RIRM

drukuj