Rosja podarowała Afganistanowi 10 tys. karabinów Kałasznikowa

Do Kabulu przybył w środę transport 10 tys. kałasznikowów i kilku milionów sztuk amunicji, podarowanych Afganistanowi przez Rosję, co postrzegane jest jako pogłębienie zaangażowania Moskwy w sprawy rozdartego wojną kraju.

Afgańskie siły bezpieczeństwa, walczące z rebelią, niemal całkowicie uzależnione są od pomocy zagranicznej. Kiedy w zeszłym roku zmalała obecność wojskowa koalicji pod przywództwem NATO, afgańscy przywódcy zwrócili się do Moskwy, z którą Afganistan toczył w latach 80. wojnę, o dostawy rosyjskiej broni, w tym również ciężkiego sprzętu i śmigłowców.

„Dar ten świadczy o głębokiej przyjaźni między obydwoma narodami. (…) To ważny dar od ważnego przyjaciela Afganistanu w kluczowym dla Afganistanu i całego regionu czasie” – powiedział afgański doradca ds. bezpieczeństwa Hanif Atmar z okazji transportu broni.

Dodał, że karabiny i amunicja zostały przywiezione w ramach istniejącego porozumienia między obu krajami.

Rosyjski ambasador Aleksandr Mantycki powiedział odbierającym broń wojskowym i urzędnikom, że jego kraj chce współpracować z Afganistanem w walce z terroryzmem i handlem narkotykami.

„Terroryzm naszym wspólnym wrogiem” – podkreślił Atmar, wyrażając gotowość Afganistanu do przeciwdziałania temu zagrożeniu.

Jak pisze agencja Reutera, dostawa broni przybyła w czasie, kiedy Rosjanie zaczęli niecierpliwić się niepowodzeniami polityki Waszyngtonu wobec Afganistanu. Rosja, nie będąc członkiem koalicji, współpracowała od lat z USA, pozwalając m.in. na transport dostaw wojskowych przez swoje terytorium, ale współpraca ta ustała w związku z podziałami w sprawie Ukrainy i Syrii.

Według Atmara obecnie w Kabulu i Moskwie kontynuowane są rozmowy na temat dalszej współpracy wojskowo-technicznej. Strona afgańska zainteresowana jest w szczególności otrzymywaniem od Rosjan ciężkiej broni i sprzętu wojskowego – podała afgańska telewizja Tolo News.

Jak powiedział NBC News rzecznik afgańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tawab Ghurzang, transport kałasznikowów jest pierwszym bezpośrednim militarnym wsparciem Afganistanu ze strony Moskwy od obalenia w 2001 roku talibów.

Transport przybył niemal 30 lat od wycofania się Rosjan z Afganistanu po 10-letniej interwencji radzieckiej (1979-1989). Rocznicę ich wycofania świętowano 15 lutego.

PAP/RIRM

drukuj