Syria: Kilkudziesięciu zabitych w walkach w Aleppo i okolicach

Kilkadziesiąt osób zginęło w trwających od wtorku walkach między rebeliantami a siłami rządowymi w Aleppo i jego okolicach – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i strony konfliktu, które podają sprzeczne dane na temat wyniku walk.

Obserwatorium informuje też o nalotach na pozycje rebeliantów pod Damaszkiem po wygaśnięciu tzw. reżimu ciszy.

Rosja powiadomiła w poniedziałek, że uzgodniony z USA tzw. reżim ciszy, który miał początkowo obowiązywać od nocy z piątku na sobotę przez 24 godziny w Damaszku i na niektórych jego przedmieściach oraz przez 72 godziny w prowincji Latakia na północnym zachodzie kraju, zostanie przedłużony do wtorku 3 maja. Aleppo nie zostało objęte tym porozumieniem.

Według źródeł rebeliantów zdołali oni przejąć kontrolę nad częścią dzielnicy Dżamijat al-Zahra w zachodnim Aleppo, podczas gdy strona rządowa twierdzi, że atak odparła.

Szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że zginęły dziesiątki ludzi po obu stronach, a walki te nazwał najintensywniejszymi od roku w tym rejonie. Rahman zaznaczył, że siły rządowe były wspierane przez libański Hezbollah.

Według przedstawiciela rebeliantów zginęło 40 ludzi z sił rządowych, a rebelianci stracili 10 bojowników. Źródła wojskowe zaprzeczają poważnym stratom w szeregach armii, lecz utrzymują, że zginęły dziesiątki cywilów i wielu rebeliantów.

We wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wyrażał nadzieję, że „w najbliższych godzinach” zostanie zawarte porozumienie w sprawie zawieszenia broni w syryjskim Aleppo. Ogłosił też, że w najbliższych dniach w Genewie utworzone zostanie rosyjsko-amerykańskie „koordynacyjne centrum szybkiej interwencji w przypadku łamania rozejmu”.

Wynegocjowany przez USA i Rosję rozejm, który od 27 lutego formalnie obowiązuje w Syrii, próbował ocalić specjalny mediator ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura, który we wtorek przebywał w Moskwie. W środę w Berlinie temu samemu celowi mają służyć negocjacje de Mistury, koordynatora syryjskiej opozycji Rijada Hidżaba i szefów niemieckiej oraz francuskiej dyplomacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl